2014 - Run4Red Run 4 Red 5k


2014 - Run4Red

Overall Finish List

March 01, 2014


Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services

Run 4 Red 5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Eric Stabb Athens GA 279 46 M 1 45-49 15:54.9 5:08/M
2 Richard Kraus Athens GA 301 58 M 1 55-59 20:08.9 6:30/M
3 Tim Ratliff Purcellville VA 249 50 M 1 50-54 20:10.2 6:30/M
4 Jackson Krueger Dacula GA 233 8 M 1 0-10 20:46.7 6:42/M
5 Justin Krueger Dacula GA 234 36 M 1 35-39 20:58.7 6:46/M
6 Patrick Johnson Bishop GA 227 46 M 2 45-49 21:54.1 7:04/M
7 Blair Weaver Athens GA 298 55 M 2 55-59 21:56.2 7:05/M
8 Patio Mendino Athens GA 287 50 M 2 50-54 22:36.7 7:17/M
9 Julie Gayer Athens GA 304 43 F 1 40-44 23:40.7 7:38/M
10 George Afari 201 25 M 1 25-29 24:02.6 7:45/M
11 Jeff Hood Watkinsville GA 222 49 M 3 45-49 24:10.0 7:48/M
12 Casey Mull Athens GA 246 30 M 1 30-34 24:10.5 7:48/M
13 Blake Gibson Knoxville TN 219 26 M 2 25-29 24:11.0 7:48/M
14 Melinda Black Clarkesville GA 204 48 F 1 45-49 24:29.1 7:54/M
15 David Eckles Athens GA 299 38 M 2 35-39 24:39.8 7:57/M
16 Greg Lindsey Athens GA 280 42 M 1 40-44 24:44.2 7:59/M
17 Cheryl Vail Lawrenceville GA 278 68 F 1 65-69 25:13.3 8:08/M
18 Rick Hayes Dahlonega GA 283 55 M 3 55-59 25:33.4 8:15/M
19 Audrey Varner Athens GA 260 24 F 1 20-24 25:44.7 8:18/M
20 Brandon Leeper Clinton Township MI 297 23 M 1 20-24 25:56.0 8:22/M
21 Roger Keel Valley AL 229 60 M 1 60-64 26:01.4 8:24/M
22 Lauren Zimmerman Athens GA 272 23 F 2 20-24 26:03.0 8:24/M
23 Colin Aamet 223 22 M 2 20-24 26:03.3 8:24/M
24 Melody Rhine Athens GA 250 26 F 1 25-29 26:03.6 8:24/M
25 Steven Walter Athens GA 261 27 M 3 25-29 26:03.9 8:24/M
26 Joy Maxey Statham GA 242 47 F 2 45-49 26:30.7 8:33/M
27 Hudson Kou Alpharetta GA 232 21 M 3 20-24 27:19.2 8:49/M
28 Kristina Bonham 305 23 F 3 20-24 27:25.2 8:51/M
29 Michael Palmer Watkinsville GA 310 36 M 3 35-39 27:50.4 8:59/M
30 Ruoyu Li 240 27 M 4 25-29 27:52.4 8:59/M
31 Kelli Welch Toccoa GA 263 34 F 1 30-34 27:55.1 9:00/M
32 Cameron Stolz Athens GA 254 25 M 5 25-29 28:18.4 9:08/M
33 Derek Jesweak Bogart GA 302 41 M 2 40-44 28:30.8 9:12/M
34 Todd McDonald Bishop GA 306 52 M 3 50-54 28:34.5 9:13/M
35 Ken Ulmer Bogart GA 258 23 M 4 20-24 28:49.2 9:18/M
36 Suni Cawthon Toccoa GA 209 32 F 2 30-34 29:15.6 9:26/M
37 Adam Bradley Bishop GA 311 31 M 2 30-34 29:37.3 9:33/M
38 Emily McWhorter Braselton GA 295 37 F 1 35-39 29:41.0 9:35/M
39 Christina Leyson Athens GA 239 27 F 2 25-29 29:42.7 9:35/M
40 Stephanie Ulmer Bogart GA 259 24 F 4 20-24 29:44.0 9:35/M
41 Jennifer Fleming Athens GA 217 21 F 5 20-24 29:51.5 9:38/M
42 Roger Roy Dahlonega GA 300 64 M 2 60-64 30:09.0 9:44/M
43 Jim Pirkle Watkinsville GA 293 47 M 4 45-49 30:29.5 9:50/M
44 Perry Moss Jefferson GA 245 31 M 3 30-34 30:32.1 9:51/M
45 Dustin Lindsey 282 39 M 4 35-39 30:35.5 9:52/M
46 April Duckworth Athens GA 288 41 F 2 40-44 30:48.0 9:56/M
47 Kelsie Ballew Watkinsville GA 273 12 F 1 11-14 31:17.6 10:05/M
48 Amber Huntsinger Watkinsville GA 225 26 F 3 25-29 31:24.1 10:08/M
49 Tim Sloan Winterville GA 308 49 M 5 45-49 31:34.0 10:11/M
50 Cynthia Hulsey Toccoa GA 224 32 F 3 30-34 31:42.6 10:14/M
51 Scott Cash Winder GA 208 37 M 5 35-39 31:57.8 10:18/M
52 Sherri Price Athens GA 248 47 F 3 45-49 32:31.2 10:29/M
53 Keith Lester Athens GA 238 56 M 4 55-59 32:31.7 10:29/M
54 Jerry Cunningham Clarkesville GA 214 57 M 5 55-59 32:32.1 10:30/M
55 Ken Johnson Athens GA 296 73 M 1 70-74 32:46.6 10:34/M
56 Stephenie Lai Athens GA 235 24 F 6 20-24 33:09.3 10:42/M
57 David Walton Bogart GA 276 38 M 6 35-39 33:11.5 10:42/M
58 Kierstin Walton Bogart GA 275 38 F 2 35-39 33:12.9 10:43/M
59 Scott Aldrod Winder GA 281 45 M 6 45-49 33:32.9 10:49/M
60 Wayne Vail Lawrenceville GA 277 70 M 2 70-74 33:53.2 10:56/M
61 Linda Fleming Athens GA 218 50 F 1 50-54 33:56.0 10:57/M
62 Misty Montier Duluth GA 243 42 F 3 40-44 34:19.2 11:04/M
63 Charlotte Nguyen Athens GA 247 20 F 7 20-24 34:21.2 11:05/M
64 Lynn Doan Athens GA 215 21 F 8 20-24 34:23.1 11:05/M
65 Elaine Thom Bogart GA 257 53 F 2 50-54 34:28.0 11:07/M
66 Misti Cash Winder GA 207 39 F 3 35-39 34:46.5 11:13/M
67 Shirley Bush Commerce GA 303 45 F 4 45-49 35:07.2 11:20/M
68 Tanya Shringarpure Atlanta GA 252 26 F 4 25-29 35:16.4 11:23/M
69 Christyn Ballentine Athens GA 202 40 F 4 40-44 35:20.5 11:24/M
70 Ernest Smallman Atlanta GA 253 69 M 1 65-69 35:45.6 11:32/M
71 Mike Bowden Jefferson GA 205 41 M 3 40-44 35:54.9 11:35/M
72 Kayla Ballew Watkinsville GA 274 22 F 9 20-24 36:06.2 11:39/M
73 Jim Latimer Gainesville GA 237 72 M 3 70-74 36:40.7 11:50/M
74 Richard Harrison Commerce GA 307 63 M 3 60-64 36:54.9 11:54/M
75 Erin Smith Greenwood SC 213 29 F 5 25-29 37:19.2 12:02/M
76 Wendell Mathews Carlton GA 241 22 M 5 20-24 37:20.5 12:03/M
77 Fran Blackburn Monroe GA 203 55 F 1 55-59 37:57.4 12:15/M
78 Ashley Warden Toccoa GA 262 33 F 4 30-34 38:11.8 12:19/M
79 Melissa Childs Toccoa GA 211 43 F 5 40-44 38:12.2 12:19/M
80 Delaney Nabuisi Bethlehem GA 291 13 F 2 11-14 39:02.5 12:35/M
81 Erica Gray Bethlehem GA 292 13 F 3 11-14 39:02.9 12:35/M
82 Angela Gray Bethlehem GA 290 39 F 4 35-39 40:12.0 12:58/M
83 Kathryn McWhorter Braselton GA 294 7 F 1 0-10 40:31.9 13:04/M
84 Billy Lashley Douglasville GA 236 57 M 6 55-59 41:58.0 13:32/M
85 Ron Landen Columbus GA 285 69 M 2 65-69 42:00.0 13:33/M
86 Chris Scammon Rex GA 251 67 M 3 65-69 43:14.2 13:57/M
87 Mary Lou Kau Athens GA 309 71 F 1 70-74 43:50.9 14:08/M
88 Daryle Worley Toccoa GA 269 82 M 1 75-99 43:57.6 14:11/M
89 Linda Zeeman Atlanta GA 271 69 F 2 65-69 44:15.6 14:16/M
90 Harold Koon Lawrenceville GA 230 74 M 4 70-74 46:38.6 15:03/M
91 Helen Koon Lawrenceville GA 231 70 F 2 70-74 46:39.0 15:03/M
92 Elaine Whitmire Watkinsville GA 286 65 F 3 65-69 48:53.5 15:46/M
93 Chuck Whitmire Watkinsville GA 284 49 M 7 45-49 48:56.4 15:47/M
94 Deborah Wilkes Toccoa GA 266 40 F 6 40-44 49:09.4 15:51/M
95 Nancy Ekback Toccoa GA 216 40 F 7 40-44 49:09.9 15:51/M