2014 Run for a Life 5K Run for a Life 5K


2014 Run for a Life 5K

Overall Finish List

October 11, 14


Classic Race Services, LLC Classic Race Services

Run for a Life 5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Jason Dang Gainesville GA 1345 18 M 1 15-19 18:34.2 5:59/M
2 Kade Bloom Gainesville GA 1206 14 M 1 11-14 20:17.2 6:33/M
3 Kyler Bloom Gainesville GA 1209 15 M 2 15-19 20:33.3 6:38/M
4 Kohlton Bloom Gainesville GA 1208 13 M 2 11-14 22:10.7 7:09/M
5 Angel Luna Gainesville GA 1328 33 M 1 30-34 22:59.2 7:25/M
6 Donnie Chaffin Hampton GA 1221 54 M 1 50-54 23:05.7 7:27/M
7 Mark Chaffin Hampton GA 1222 24 M 1 20-24 23:37.6 7:37/M
8 Jessica Flowers Gainesville GA 1236 30 F 1 30-34 24:05.4 7:46/M
9 Rick Hayes Dahlonega GA 1340 56 M 1 55-59 25:07.4 8:06/M
10 Matthew Greene Dacula GA 1251 29 M 1 25-29 26:08.7 8:26/M
11 Klay Bloom Gainesville GA 1207 9 M 1 0-10 26:09.1 8:26/M
12 Roger Keel Valley AL 1265 61 M 1 60-64 26:20.2 8:30/M
13 David Graham Gainesville GA 1342 45 M 1 45-49 26:42.8 8:37/M
14 Jose Delgado Gainesville GA 1331 42 M 1 40-44 27:08.5 8:45/M
15 Christa Whitlow Gainesville GA 1319 11 F 1 11-14 27:21.5 8:49/M
16 Morgan Bloom Gainesville GA 1213 20 F 1 20-24 27:24.0 8:50/M
17 Mary Beth Forwood Bishop GA 1237 50 F 1 50-54 27:30.3 8:52/M
18 Maloree Bloom Gainesville GA 1211 11 F 2 11-14 27:44.6 8:57/M
19 Cameron Whitlow Gainesville GA 1317 9 M 2 0-10 28:05.4 9:04/M
20 Derek Miller Buford GA 1282 51 M 2 50-54 28:30.3 9:12/M
21 Macie Bloom Gainesville GA 1210 17 F 1 15-19 28:35.3 9:13/M
22 Evelyn Hernandez Gainesville GA 1259 55 F 1 55-59 28:40.5 9:15/M
23 Michael Taylor Flowery Branch GA 1313 59 M 2 55-59 28:55.0 9:20/M
24 Emily Hembree Gainesville GA 1258 30 F 2 30-34 29:20.8 9:28/M
25 Brent Archer Gainesville GA 1201 41 M 2 40-44 29:32.7 9:32/M
26 Colleen Whitlow Gainesville GA 1321 42 F 1 40-44 31:09.2 10:03/M
27 Maggie Greene Dacula GA 1250 31 F 3 30-34 31:14.4 10:05/M
28 Caroline Newbern Gainesville GA 1287 51 F 2 50-54 31:31.7 10:10/M
29 Carlos Delgado Gainesville GA 1330 13 M 3 11-14 31:39.8 10:13/M
30 David Oblinger Alpharetta GA 1346 64 M 2 60-64 31:42.5 10:14/M
31 Danny Newbern Gainesville GA 1288 51 M 3 50-54 33:21.4 10:45/M
32 Andrea Butrum Auburn GA 1215 42 F 2 40-44 33:30.1 10:48/M
33 Jennifer Carney Gainesville GA 1217 30 F 4 30-34 33:47.5 10:54/M
34 Amy Farmer Jefferson GA 1235 39 F 1 35-39 33:47.7 10:54/M
35 Jim Latimer Gainesville GA 1269 73 M 1 70-74 34:02.3 10:59/M
36 Briana Corrao Gainesville GA 1230 19 F 2 15-19 34:08.7 11:01/M
37 Blake Hembree Gainesville GA 1256 32 M 2 30-34 34:28.1 11:07/M
38 Carianne Whitlow Gainesville GA 1318 15 F 3 15-19 34:35.0 11:09/M
39 Douglas Beaty Suwanee GA 1203 30 M 3 30-34 34:37.6 11:10/M
40 Melisa Tatarevic Sugar Hill GA 1311 24 F 2 20-24 34:39.8 11:11/M
41 Elli Mayo Atlanta GA 1280 21 F 3 20-24 34:43.3 11:12/M
42 Andy Nish Gainesville GA 1289 54 M 4 50-54 35:17.2 11:23/M
43 Paul Whittington Hoschton GA 1333 49 M 2 45-49 35:27.7 11:26/M
44 Stephanie Moncada Oakwood GA 1285 39 F 2 35-39 35:28.0 11:26/M
45 Judy Hulsey Gainesville GA 1261 63 F 1 60-64 35:30.9 11:27/M
46 Felicia Cannon Flowery Branch GA 1216 35 F 3 35-39 36:28.4 11:46/M
47 Cristina Southerland Cumming GA 1307 34 F 5 30-34 36:28.6 11:46/M
48 Lacy Peacock Flowery Branch GA 1292 39 F 4 35-39 36:33.0 11:47/M
49 Joy Nish Gainesville GA 1291 16 F 4 15-19 37:07.4 11:58/M
50 Kathy Givens Douglasville GA 1343 65 F 1 65-69 37:21.8 12:03/M
51 Melanie Williams Flowery Branch GA 1322 52 F 3 50-54 37:30.7 12:06/M
52 Makayla Graham Gainesville GA 1341 18 F 5 15-19 37:44.8 12:10/M
53 Dawn Shook Winder GA 1305 44 F 3 40-44 37:45.1 12:11/M
54 Peggy Copeland Clermont GA 1229 58 F 2 55-59 37:55.9 12:14/M
55 Deanna Brown Norcross GA 1214 30 F 6 30-34 37:56.8 12:14/M
56 Christy Cervantes Sugar Hill GA 1218 31 F 7 30-34 37:58.1 12:15/M
57 Joy Bloom Gainesville GA 1205 46 F 1 45-49 38:03.4 12:16/M
58 Melodie Bloom Gainesville GA 1212 7 F 1 0-10 38:04.7 12:17/M
59 Joyce Miller Buford GA 1283 50 F 4 50-54 38:26.7 12:24/M
60 Mark Polson Monroe GA 1337 45 M 3 45-49 39:20.7 12:41/M
61 Carol Quaife Stone Mountain GA 1294 66 F 2 65-69 39:46.6 12:50/M
62 Bridget Conner Gainesville GA 1225 56 F 3 55-59 39:50.9 12:51/M
63 Pam Reddick Flowery Branch GA 1295 54 F 5 50-54 40:11.4 12:58/M
64 Sharon Dewaal Braselton GA 1233 60 F 2 60-64 40:45.0 13:09/M
65 Gail Stepp Gainesville GA 1309 62 F 3 60-64 40:52.3 13:11/M
66 Paige Archer Gainesville GA 1202 40 F 4 40-44 41:58.0 13:32/M
67 Judy Miller Gainesville GA 1284 75 F 1 75-99 43:26.8 14:01/M
68 Angelica Delgado Gainesville GA 1329 11 F 3 11-14 44:21.1 14:18/M
69 Carmen Delgado Gainesville GA 1332 43 F 5 40-44 44:30.5 14:21/M
70 Gabriella Sarti Suwanee GA 1301 17 F 6 15-19 44:47.9 14:27/M
71 Chris Johnson Suwanee GA 1264 40 M 3 40-44 44:49.4 14:27/M
72 Margaret Sarti Suwanee GA 1302 41 F 6 40-44 44:49.6 14:27/M
73 Denise Crabb Buford GA 1231 52 F 6 50-54 44:52.8 14:28/M
74 Chris Scammon Rex GA 1344 68 M 1 65-69 45:51.2 14:47/M
75 Mia Yeager Hoschton GA 1327 37 F 5 35-39 46:07.3 14:53/M
76 Clay Yeager Hoschton GA 1325 38 M 1 35-39 46:07.5 14:53/M
77 Ciara Whitlow Gainesville GA 1320 14 F 4 11-14 48:11.8 15:33/M
78 Kristen Gresham Sugar Hill GA 1253 34 F 8 30-34 48:38.7 15:41/M
79 Elba Lozada Gainesville GA 1275 62 F 4 60-64 48:57.4 15:47/M
80 Michael Richards Gainesville GA 1300 59 M 3 55-59 49:13.8 15:53/M
81 Nathan Latty Gainesville GA 1271 8 M 3 0-10 50:35.0 16:19/M
82 Tammy Hulsey Gainesville GA 1262 53 F 7 50-54 50:46.0 16:23/M
83 Kim Entrekin Sugar Hill GA 1234 42 F 7 40-44 50:52.7 16:25/M
84 Alyssa Gilgenbach Norcross GA 1339 25 F 1 25-29 50:56.7 16:26/M
85 Brandie Reese Lincolnton GA 1299 36 F 6 35-39 50:57.0 16:26/M
86 Dave Sheldon Sugar Hill GA 1303 61 M 3 60-64 51:26.5 16:35/M
87 Sue Sheldon Sugar Hill GA 1304 56 F 4 55-59 51:26.7 16:35/M
88 Phyllis Cervantes Auburn GA 1220 59 F 5 55-59 53:34.0 17:17/M
89 Hector Cervantes Auburn GA 1219 62 M 4 60-64 53:35.5 17:17/M
90 Michelle Coker Sugar Hill GA 1224 44 F 8 40-44 54:57.8 17:44/M