2014 - Bethlehem Starlight 5K Starlight5K/FR


2014 - Bethlehem Starlight 5K

Age Group Results

October 24, 2014


Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 0-10 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Starlight5K/FR

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jackson Krueger Dacula GA 70 9 1 20:49.9 6:43/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Partee-Manders Winder GA 110 31 4 21:51.8 7:03/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donnie Chaffin Hampton GA 19 54 5 21:55.4 7:04/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Beth Forwood Bishop GA 38 51 17 25:13.8 8:08/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jackson Krueger Dacula GA 70 9 1 20:49.9 6:43/M
2 Brendon Murray Winder GA 170 10 34 28:38.4 9:14/M
3 Ryan Ranel Loganville GA 121 9 47 31:19.2 10:06/M
4 David Eberly Loganville GA 37 8 80 40:40.9 13:07/M
5 Ean Tompkins Monroe GA 197 8 82 40:43.8 13:08/M
6 Jacob Guinn Maxeys GA 48 10 86 42:05.6 13:35/M
7 Devan Howard Bethlehem GA 169 7 94 45:03.4 14:32/M
8 Blake Holman Bethlehem GA 57 8 95 45:53.2 14:48/M
9 Alan Strickland Winder GA 203 8 96 45:54.1 14:48/M
10 John Scott Griner 205 10 100 51:37.0 16:39/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bryleigh Adams Bethlehem GA 175 8 89 43:10.1 13:55/M
2 Cheyenne Baxley Loganville GA 5 10 90 43:10.8 13:55/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mason Puckett Bethlehem GA 191 14 3 21:49.6 7:02/M
2 Collin Lancaster Bethlehem GA 72 11 30 27:50.1 8:59/M
3 Logan Duke Bethlehem GA 36 13 54 33:24.6 10:46/M
4 Thomas Ramirez Bethlehem GA 119 13 78 40:03.9 12:55/M
5 Tyler Ramirez Bethlehem GA 120 11 79 40:32.2 13:05/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Trent Cwiertniak Bethlehem GA 181 15 15 24:55.9 8:02/M
2 Trey Baxley Loganville GA 6 15 70 37:26.1 12:05/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abigail Gebo Winder GA 162 19 63 35:45.3 11:32/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Chaffin Hampton GA 20 24 6 22:29.7 7:15/M
2 Greg Dixon Winder GA 26 23 66 36:13.1 11:41/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madison Odum Bethlehem GA 108 20 46 31:16.3 10:05/M
2 Emily Gordon Winder GA 43 24 65 36:12.5 11:41/M
3 Ashley Akins Winder GA 1 24 76 39:37.7 12:47/M
4 Emily Hunt Loganville GA 59 23 87 42:06.3 13:35/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 T J Matin Loganville GA 88 27 71 37:26.7 12:05/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brooke Stewart Bethlehem GA 141 28 18 25:23.3 8:11/M
2 Mallory Kronick Suwanee GA 69 26 25 27:33.4 8:53/M
3 Cassie Ross Bogart GA 166 26 27 27:38.7 8:55/M
4 Kate Hill Lawrenceville GA 199 28 35 28:39.5 9:15/M
5 Elizabeth Withrow Athens GA 155 25 36 28:40.2 9:15/M
6 Erica Shepley Winder GA 131 29 38 29:15.9 9:26/M
7 Hannah Gunter Watkinsville GA 50 26 42 30:34.7 9:52/M
8 Bethany Palmer Winder GA 109 28 50 31:53.2 10:17/M
9 Laura Deal Athens GA 25 26 64 36:01.5 11:37/M
10 Amy Morris Winder GA 103 27 88 43:00.4 13:52/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Greg Tolan Suwanee GA 144 30 8 23:01.8 7:25/M
2 Troy Moore Bethlehem GA 201 33 20 25:54.9 8:21/M
3 Marc Lancaster Bethlehem GA 73 30 51 31:59.2 10:19/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Partee-Manders Winder GA 110 31 4 21:51.8 7:03/M
2 Erin McElroy Winder GA 90 34 39 29:40.0 9:34/M
3 Sara Hutchins Winder GA 61 33 45 31:14.2 10:05/M
4 April Maddox Auburn GA 86 31 62 35:38.8 11:30/M
5 Christine Collins Bethlehem GA 116 30 67 36:16.2 11:42/M
6 Beth Peavey Athens GA 111 32 72 37:31.3 12:06/M
7 Sally Lanthier Bethlehem GA 76 30 111 52:31.1 16:56/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Krueger Dacula GA 71 37 2 20:51.8 6:44/M
2 Josh Highfill Bethlehem GA 182 35 11 24:07.4 7:47/M
3 James McElroy Winder GA 92 37 59 34:24.4 11:06/M
4 Jay Duke Bethlehem GA 35 39 69 36:55.5 11:55/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Bradley Winder GA 12 35 7 22:51.6 7:22/M
2 Jessie Neville Bethlehem GA 106 36 13 24:29.8 7:54/M
3 Michelle Franklin Monroe GA 202 35 14 24:45.9 7:59/M
4 Tracy Self Statham GA 167 35 22 26:37.9 8:35/M
5 Adriane Highfill Bethlehem GA 183 35 31 28:07.2 9:04/M
6 Holly Alford Bowman GA 3 35 48 31:50.4 10:16/M
7 Stephanie Mullis Athens GA 105 37 52 32:19.7 10:25/M
8 Ashlie Franklin Bethlehem GA 39 38 98 47:32.5 15:20/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Troy Garland Milledgeville GA 190 43 16 25:07.6 8:06/M
2 Steve Smith 195 42 40 29:46.9 9:36/M
3 Chris Griner 206 44 101 51:40.2 16:40/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marnie Yeomans Athens GA 160 41 19 25:36.4 8:15/M
2 Kelly Holliday Winder GA 192 43 29 27:42.8 8:56/M
3 Lisa Hanson Bethlehem GA 51 43 44 31:11.7 10:04/M
4 Mindy Reid Conyers GA 123 44 55 33:44.0 10:53/M
5 Heather L Sloan Winterville GA 135 44 68 36:42.3 11:50/M
6 Lisa Howard Bethlehem GA 168 43 97 46:12.5 14:54/M
7 Kathie Barton Loganville GA 4 44 109 52:24.5 16:54/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carl Fuller Winder GA 174 45 10 23:46.3 7:40/M
2 Mike Camp Bethlehem GA 15 46 23 26:39.3 8:36/M
3 Ronney Miller Monroe GA 101 45 37 29:12.3 9:25/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sherri Price Athens GA 114 48 32 28:15.6 9:07/M
2 Valerie Stapleton Athens GA 140 47 53 32:37.7 10:31/M
3 Sheri Miller Monroe GA 102 46 56 33:58.3 10:57/M
4 Heather Holman Bethlehem GA 58 47 57 34:00.8 10:58/M
5 Monica Walker Monroe GA 148 46 60 34:27.1 11:07/M
6 Kim Gebo Winder GA 40 48 77 39:51.1 12:51/M
7 Melnaie Britt Hartwell GA 14 49 84 40:46.5 13:09/M
8 Tammy Chandler Bethlehem GA 21 47 85 41:24.4 13:21/M
9 Stacie Akridge Bishop GA 2 48 92 43:50.9 14:08/M
10 Wendy Dopson Snellville GA 29 47 102 51:47.5 16:42/M
11 Diane Kaftanciyan Statham GA 65 47 105 52:16.5 16:52/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donnie Chaffin Hampton GA 19 54 5 21:55.4 7:04/M
2 J D Reid Conyers GA 122 52 49 31:51.1 10:16/M
3 Randy Gordon Winder GA 45 50 108 52:22.9 16:54/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Beth Forwood Bishop GA 38 51 17 25:13.8 8:08/M
2 Victoria Patrick Winder GA 194 52 28 27:42.2 8:56/M
3 Brenda Pryor Bethlehem GA 115 52 58 34:03.2 10:59/M
4 Marsha Gordon 812 52 107 52:21.5 16:53/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Patrick Winder GA 193 55 9 23:15.0 7:30/M
2 Keith Lester Athens GA 85 56 33 28:16.0 9:07/M
3 Tom Savage Loganville GA 127 58 81 40:43.0 13:08/M
4 Jimmy Odum Bethlehem GA 107 58 83 40:46.0 13:09/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Ramirez Bethlehem GA 117 55 106 52:18.2 16:52/M
2 Pat Lanthier Winder GA 75 58 112 52:33.1 16:57/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roger Keel Valley AL 66 61 12 24:08.5 7:47/M
2 David Oblinger Alpharetta GA 176 64 21 26:14.0 8:28/M
3 Michael Taylor Flowery Branch GA 189 60 26 27:35.1 8:54/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vicky Werner Snellville GA 149 62 61 35:30.1 11:27/M
2 Susan Wages Winder GA 147 62 93 44:03.7 14:13/M
3 Carolyn Hollowell Dacula GA 56 62 104 52:15.4 16:51/M
4 Margie Sorrells Winder GA 137 63 110 52:27.4 16:55/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 George Southgate Calhoun GA 196 68 24 27:30.0 8:52/M
2 Dayton Kort Social Circle GA 173 65 74 38:34.4 12:26/M
3 Ernest Smallman Atlanta GA 136 69 75 39:04.6 12:36/M
4 Chris Scammon Rex GA 128 68 91 43:48.8 14:08/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Givens Douglasville GA 42 66 73 38:09.8 12:18/M
2 Ann Black Stone Mountain GA 11 67 103 51:48.0 16:43/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Tweedell Hull GA 200 70 41 30:09.0 9:44/M
2 Jim Latimer Gainesville GA 180 73 43 31:02.5 10:01/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Zeeman Atlanta GA 161 70 99 48:30.8 15:39/M