2014 - AGEC Strollin' for the Colon 5K STROLLIN FOR COLON 5K


2014 - AGEC Strollin' for the Colon 5K

Age Group Results

March 22, 2014


Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

STROLLIN FOR COLON 5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Barlament Athens GA 101 33 1 20:19.8 6:33/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Proctor Athens GA 151 27 11 22:45.6 7:20/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blair Weaver Athens GA 734 55 5 21:33.9 6:57/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Beth Forwood Bishop GA 121 50 23 24:52.6 8:01/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kalen Qadri Watkinsville GA 153 9 42 28:47.5 9:17/M
2 Mac Bradley Bishop GA 753 7 54 30:57.5 9:59/M
3 Zak Qadri Watkinsville GA 155 7 68 33:22.7 10:46/M
4 Kian Qadri Watkinsville GA 154 10 74 34:44.4 11:12/M
5 Carson Rollins 164 7 75 34:51.2 11:15/M
6 Camron Rollins 163 5 76 34:54.2 11:15/M
7 Max Jacobs Bogart GA 720 10 91 37:43.0 12:10/M
8 Luke Delay Statham GA 756 6 94 38:14.2 12:20/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bray Williams Winder GA 736 9 47 29:51.6 9:38/M
2 Shelby Wise Winder GA 745 10 112 43:47.2 14:07/M
3 Leslie Lanthier Statham GA 727 9 126 52:03.1 16:47/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Logan Krueger Dacula GA 140 11 50 30:13.1 9:45/M
2 Jp Shanni Watkinsville GA 749 11 55 31:09.5 10:03/M
3 Teagan Blackwell 103 13 109 42:36.7 13:45/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erica Gray Bethlehem GA 715 13 83 36:03.4 11:38/M
2 Jocelyn Carpenter Bethlehem GA 192 12 105 40:50.6 13:10/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hunter Wagler 174 17 29 27:04.0 8:44/M
2 Shane Burnett 110 17 30 27:04.5 8:44/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kate Winegarner Bethlehem GA 184 16 31 27:05.0 8:44/M
2 Samantha Lanthier Statham GA 724 18 124 50:55.6 16:25/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Werrick Martinez GA 739 23 2 20:39.9 6:40/M
2 Andrew Suddreth Athens GA 738 23 3 20:51.2 6:44/M
3 Chris Arnold Atlanta GA 740 23 13 23:02.5 7:26/M
4 Nick Saye Gainesville GA 168 23 15 23:35.5 7:36/M
5 Adam Lloyd Dacula GA 143 24 100 40:09.1 12:57/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Brown Madison GA 107 20 69 33:24.3 10:46/M
2 Abigail Cannon Winder GA 735 21 101 40:10.7 12:57/M
3 Melanie Reeck Bishop GA 156 21 102 40:14.1 12:59/M
4 Rebekah Reynolds Winder GA 160 24 123 50:53.1 16:25/M
5 Christine Lanthier Statham GA 725 20 125 52:02.0 16:47/M
6 Candice Brown Winder GA 108 23 132 53:15.0 17:11/M
7 Alyssa Best JEFFERSON GA 102 21 137 56:20.3 18:10/M
8 Mariah Heinrichs 130 23 138 56:22.5 18:11/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adam Poore Nicholson GA 149 29 89 37:27.2 12:05/M
2 Isaac Poore Bishop GA 762 27 90 37:28.5 12:05/M
3 Chris Gregg Flowery Branch GA 125 29 103 40:15.4 12:59/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Proctor Athens GA 151 27 11 22:45.6 7:20/M
2 Erin Brinson Athens GA 105 27 67 33:11.7 10:42/M
3 Chelsea Nix Winterville GA 760 25 80 35:46.8 11:32/M
4 Jessica Morgan Good Hope GA 147 25 99 39:47.9 12:50/M
5 Melissa Gregg Flowery Branch GA 126 28 129 52:04.4 16:48/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Barlament Athens GA 101 33 1 20:19.8 6:33/M
2 Alan Zielinski Watkinsville GA 796 34 4 21:22.7 6:54/M
3 Casey Mull Athens GA 763 30 9 22:37.5 7:18/M
4 Adam Bradley Bishop GA 754 31 20 24:20.7 7:51/M
5 Ryan Liebowitz Bogart GA 758 33 36 27:34.4 8:54/M
6 Brent Rollins Bogart GA 162 32 79 35:25.9 11:25/M
7 Kris Delay Statham GA 757 33 96 38:57.6 12:34/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kimberly Liebowitz Athens GA 759 31 32 27:10.7 8:46/M
2 Emily Brookins Bogart GA 106 31 53 30:54.2 9:58/M
3 Cori Brinson Athens GA 721 30 65 32:45.4 10:34/M
4 Crystal Reynolds Madison GA 158 30 77 34:55.1 11:16/M
5 Rachel Wilbur-Carlyle Suwanee GA 180 32 82 36:01.8 11:37/M
6 Deanna Rollins 165 33 104 40:34.1 13:05/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rob Carlyle Suwanee GA 111 39 14 23:11.3 7:29/M
2 Shannon Johnston Eatonton GA 134 39 21 24:34.3 7:55/M
3 Sam Mann Social Circle GA 146 36 22 24:40.0 7:57/M
4 Justin Krueger Dacula GA 139 36 51 30:13.6 9:45/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Williams Athens GA 182 37 12 22:52.1 7:23/M
2 Jakemia Coleman Athens GA 113 38 37 27:40.5 8:55/M
3 Jennifer Wise Winder GA 185 37 38 28:18.4 9:08/M
4 Mindy Carpenter Bethlehem GA 193 38 46 29:33.9 9:32/M
5 Amy Johnston Eatonton GA 133 38 61 32:13.8 10:24/M
6 Tracy Hanson Good Hope GA 129 35 70 33:34.6 10:50/M
7 Mandy Johnson Danielsville GA 722 36 73 34:29.1 11:07/M
8 Angie Gray Bethlehem GA 714 39 88 37:04.4 11:57/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luke Smith Bogart GA 750 43 7 22:17.9 7:11/M
2 Santos Lagos Athens GA 730 44 8 22:28.6 7:15/M
3 Derek Lee Winder GA 764 41 10 22:42.0 7:19/M
4 Joel Gregory Athens GA 737 41 16 23:40.1 7:38/M
5 David Wood Statham GA 198 42 39 28:28.4 9:11/M
6 Troy Garland Milledgeville GA 123 42 45 29:21.9 9:28/M
7 John Mincemoyer Winterville GA 191 43 59 31:52.6 10:17/M
8 Jason Wise Winder GA 744 44 113 43:48.3 14:08/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenny Wood Statham GA 197 41 27 26:31.2 8:33/M
2 Kim Smith Bogart GA 751 42 48 30:03.3 9:42/M
3 Lori Carroll Danielsville GA 723 40 49 30:06.0 9:43/M
4 Kelli Smith Watkinsville GA 741 40 52 30:13.9 9:45/M
5 Julie Shanni Watkinsville GA 748 43 72 33:59.7 10:58/M
6 Jamie Williams Winder GA 181 41 78 35:01.8 11:18/M
7 Heather L Sloan Winterville GA 172 43 85 36:15.7 11:42/M
8 Mindy Jacobs Bogart GA 719 40 93 38:03.2 12:16/M
9 Jane Furcron Lexington GA 718 42 106 41:14.6 13:18/M
10 Julie Payne Bogart GA 765 42 107 41:53.2 13:31/M
11 Theresa Blackwell Jefferson GA 104 43 115 45:13.6 14:35/M
12 Yvonne Dixon Statham GA 708 43 119 47:27.8 15:18/M
13 Mary Delay Statham GA 755 41 120 47:30.9 15:19/M
14 Julie Lanthier Statham GA 726 43 134 53:18.9 17:12/M
15 Gloria Dorsey Jefferson GA 195 40 145 1:10:43.0 22:49/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Parker Jefferson GA 148 49 18 23:56.5 7:43/M
2 Scott Aldred Winder GA 196 45 64 32:42.8 10:33/M
3 Asif Qadri Watkinsville GA 152 46 95 38:52.4 12:32/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rhonda Trainor Lawrenceville GA 188 49 40 28:36.4 9:14/M
2 Sherri Price Athens GA 150 47 57 31:34.2 10:11/M
3 Karen James Danielsville GA 132 49 60 32:08.4 10:22/M
4 Sue Francis Jefferson GA 709 46 71 33:57.3 10:57/M
5 Terri Reeck Bishop GA 157 47 127 52:03.5 16:47/M
6 Patti Reynolds Winder GA 159 47 133 53:17.2 17:11/M
7 Stacy Caldwell Bogart GA 200 48 142 1:07:02.6 21:37/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patio Mendino Athens GA 716 50 6 21:51.9 7:03/M
2 Steve Hartley Eastanollee GA 731 53 17 23:50.7 7:41/M
3 Donnie Chaffin Hampton GA 112 53 19 24:09.4 7:47/M
4 Todd McDonald Bishop GA 732 52 34 27:19.6 8:49/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Beth Forwood Bishop GA 121 50 23 24:52.6 8:01/M
2 Jeree Wilson Jefferson GA 183 54 97 39:16.7 12:40/M
3 Amy Lloyd Dacula GA 144 54 110 43:10.4 13:55/M
4 Jackie Brown Watkinsville GA 109 50 117 46:17.3 14:56/M
5 Lynn Edwards Watkinsville GA 120 51 118 46:17.6 14:56/M
6 Nina Mobley Monroe GA 752 52 130 52:04.8 16:48/M
7 Teresa Peters Monroe GA 733 54 131 52:26.2 16:55/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blair Weaver Athens GA 734 55 5 21:33.9 6:57/M
2 Rick Hayes Dahlonega GA 190 55 26 25:38.6 8:16/M
3 Adrian Woodruff Madison GA 728 55 43 28:49.3 9:18/M
4 Keith Lester Athens GA 142 56 66 32:46.2 10:34/M
5 Steven Lloyd Dacula GA 145 56 111 43:11.7 13:56/M
6 Bill Saye Jr Gainesville GA 169 56 122 50:36.8 16:19/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Bridges Lexington GA 717 56 84 36:10.3 11:40/M
2 Jean Rodriguez Winder GA 161 55 92 37:48.6 12:12/M
3 Catherine Saye Gainesville GA 167 55 108 42:02.9 13:34/M
4 Pam Gunter Watkinsville GA 127 56 128 52:04.1 16:48/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roger Keel Valley AL 136 60 24 25:26.3 8:12/M
2 William Davis Athens GA 761 64 28 26:54.5 8:41/M
3 David Oblinger Alpharetta GA 189 63 33 27:15.4 8:47/M
4 Eugene Schulte Snellville GA 171 64 87 36:39.2 11:49/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Raeanne Watkins Tucker GA 178 60 56 31:32.9 10:10/M
2 Vicky Werner Snellville GA 179 61 86 36:26.2 11:45/M
3 Brenda Wall Leesburg GA 175 61 116 46:13.9 14:55/M
4 Kathy Coleman Athens GA 199 61 143 1:07:14.1 21:41/M
5 Judy Decamp Athens GA 194 60 144 1:10:40.3 22:48/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gary Hansford Athens GA 128 67 35 27:31.5 8:53/M
2 William Tweedell Hull GA 729 69 41 28:41.5 9:15/M
3 David Watkins Tucker GA 177 68 44 29:07.6 9:24/M
4 Ernest Smallman Atlanta GA 187 69 98 39:43.9 12:49/M
5 Chris Scammon Rex GA 170 67 135 55:39.3 17:57/M
6 Ron Landen Columbus GA 743 69 136 55:39.7 17:57/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Vail Lawrenceville GA 173 68 25 25:37.0 8:16/M
2 Kathy Givens Douglasville GA 124 65 62 32:24.2 10:27/M
3 Linda Zeeman Atlanta GA 186 69 114 44:29.7 14:21/M
4 Brenda Boyle Watkinsville GA 747 68 139 56:34.1 18:15/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ken Johnson Athens GA 742 73 58 31:45.7 10:15/M
2 Jim Latimer Gainesville GA 141 72 63 32:25.5 10:27/M
3 Danny Wall Leesburg GA 176 70 81 35:58.5 11:36/M
4 Harold Koon Lawrenceville GA 137 74 140 57:42.1 18:37/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Helen Koon Lawrenceville GA 138 70 141 57:44.2 18:37/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Saye Sr. Gainesville GA 166 79 121 47:32.8 15:20/M