2014 - AGEC Strollin' for the Colon 5K STROLLIN FOR COLON 5K


2014 - AGEC Strollin' for the Colon 5K

Overall Finish List

March 22, 2014


Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services

STROLLIN FOR COLON 5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 James Barlament Athens GA 101 33 M 1 30-34 20:19.8 6:33/M
2 Michael Werrick Martinez GA 739 23 M 1 20-24 20:39.9 6:40/M
3 Andrew Suddreth Athens GA 738 23 M 2 20-24 20:51.2 6:44/M
4 Alan Zielinski Watkinsville GA 796 34 M 2 30-34 21:22.7 6:54/M
5 Blair Weaver Athens GA 734 55 M 1 55-59 21:33.9 6:57/M
6 Patio Mendino Athens GA 716 50 M 1 50-54 21:51.9 7:03/M
7 Luke Smith Bogart GA 750 43 M 1 40-44 22:17.9 7:11/M
8 Santos Lagos Athens GA 730 44 M 2 40-44 22:28.6 7:15/M
9 Casey Mull Athens GA 763 30 M 3 30-34 22:37.5 7:18/M
10 Derek Lee Winder GA 764 41 M 3 40-44 22:42.0 7:19/M
11 Christina Proctor Athens GA 151 27 F 1 25-29 22:45.6 7:20/M
12 Jenna Williams Athens GA 182 37 F 1 35-39 22:52.1 7:23/M
13 Chris Arnold Atlanta GA 740 23 M 3 20-24 23:02.5 7:26/M
14 Rob Carlyle Suwanee GA 111 39 M 1 35-39 23:11.3 7:29/M
15 Nick Saye Gainesville GA 168 23 M 4 20-24 23:35.5 7:36/M
16 Joel Gregory Athens GA 737 41 M 4 40-44 23:40.1 7:38/M
17 Steve Hartley Eastanollee GA 731 53 M 2 50-54 23:50.7 7:41/M
18 Mike Parker Jefferson GA 148 49 M 1 45-49 23:56.5 7:43/M
19 Donnie Chaffin Hampton GA 112 53 M 3 50-54 24:09.4 7:47/M
20 Adam Bradley Bishop GA 754 31 M 4 30-34 24:20.7 7:51/M
21 Shannon Johnston Eatonton GA 134 39 M 2 35-39 24:34.3 7:55/M
22 Sam Mann Social Circle GA 146 36 M 3 35-39 24:40.0 7:57/M
23 Mary Beth Forwood Bishop GA 121 50 F 1 50-54 24:52.6 8:01/M
24 Roger Keel Valley AL 136 60 M 1 60-64 25:26.3 8:12/M
25 Cheryl Vail Lawrenceville GA 173 68 F 1 65-69 25:37.0 8:16/M
26 Rick Hayes Dahlonega GA 190 55 M 2 55-59 25:38.6 8:16/M
27 Jenny Wood Statham GA 197 41 F 1 40-44 26:31.2 8:33/M
28 William Davis Athens GA 761 64 M 2 60-64 26:54.5 8:41/M
29 Hunter Wagler 174 17 M 1 15-19 27:04.0 8:44/M
30 Shane Burnett 110 17 M 2 15-19 27:04.5 8:44/M
31 Kate Winegarner Bethlehem GA 184 16 F 1 15-19 27:05.0 8:44/M
32 Kimberly Liebowitz Athens GA 759 31 F 1 30-34 27:10.7 8:46/M
33 David Oblinger Alpharetta GA 189 63 M 3 60-64 27:15.4 8:47/M
34 Todd McDonald Bishop GA 732 52 M 4 50-54 27:19.6 8:49/M
35 Gary Hansford Athens GA 128 67 M 1 65-69 27:31.5 8:53/M
36 Ryan Liebowitz Bogart GA 758 33 M 5 30-34 27:34.4 8:54/M
37 Jakemia Coleman Athens GA 113 38 F 2 35-39 27:40.5 8:55/M
38 Jennifer Wise Winder GA 185 37 F 3 35-39 28:18.4 9:08/M
39 David Wood Statham GA 198 42 M 5 40-44 28:28.4 9:11/M
40 Rhonda Trainor Lawrenceville GA 188 49 F 1 45-49 28:36.4 9:14/M
41 William Tweedell Hull GA 729 69 M 2 65-69 28:41.5 9:15/M
42 Kalen Qadri Watkinsville GA 153 9 M 1 0-10 28:47.5 9:17/M
43 Adrian Woodruff Madison GA 728 55 M 3 55-59 28:49.3 9:18/M
44 David Watkins Tucker GA 177 68 M 3 65-69 29:07.6 9:24/M
45 Troy Garland Milledgeville GA 123 42 M 6 40-44 29:21.9 9:28/M
46 Mindy Carpenter Bethlehem GA 193 38 F 4 35-39 29:33.9 9:32/M
47 Bray Williams Winder GA 736 9 F 1 0-10 29:51.6 9:38/M
48 Kim Smith Bogart GA 751 42 F 2 40-44 30:03.3 9:42/M
49 Lori Carroll Danielsville GA 723 40 F 3 40-44 30:06.0 9:43/M
50 Logan Krueger Dacula GA 140 11 M 1 11-14 30:13.1 9:45/M
51 Justin Krueger Dacula GA 139 36 M 4 35-39 30:13.6 9:45/M
52 Kelli Smith Watkinsville GA 741 40 F 4 40-44 30:13.9 9:45/M
53 Emily Brookins Bogart GA 106 31 F 2 30-34 30:54.2 9:58/M
54 Mac Bradley Bishop GA 753 7 M 2 0-10 30:57.5 9:59/M
55 Jp Shanni Watkinsville GA 749 11 M 2 11-14 31:09.5 10:03/M
56 Raeanne Watkins Tucker GA 178 60 F 1 60-64 31:32.9 10:10/M
57 Sherri Price Athens GA 150 47 F 2 45-49 31:34.2 10:11/M
58 Ken Johnson Athens GA 742 73 M 1 70-74 31:45.7 10:15/M
59 John Mincemoyer Winterville GA 191 43 M 7 40-44 31:52.6 10:17/M
60 Karen James Danielsville GA 132 49 F 3 45-49 32:08.4 10:22/M
61 Amy Johnston Eatonton GA 133 38 F 5 35-39 32:13.8 10:24/M
62 Kathy Givens Douglasville GA 124 65 F 2 65-69 32:24.2 10:27/M
63 Jim Latimer Gainesville GA 141 72 M 2 70-74 32:25.5 10:27/M
64 Scott Aldred Winder GA 196 45 M 2 45-49 32:42.8 10:33/M
65 Cori Brinson Athens GA 721 30 F 3 30-34 32:45.4 10:34/M
66 Keith Lester Athens GA 142 56 M 4 55-59 32:46.2 10:34/M
67 Erin Brinson Athens GA 105 27 F 2 25-29 33:11.7 10:42/M
68 Zak Qadri Watkinsville GA 155 7 M 3 0-10 33:22.7 10:46/M
69 Alex Brown Madison GA 107 20 F 1 20-24 33:24.3 10:46/M
70 Tracy Hanson Good Hope GA 129 35 F 6 35-39 33:34.6 10:50/M
71 Sue Francis Jefferson GA 709 46 F 4 45-49 33:57.3 10:57/M
72 Julie Shanni Watkinsville GA 748 43 F 5 40-44 33:59.7 10:58/M
73 Mandy Johnson Danielsville GA 722 36 F 7 35-39 34:29.1 11:07/M
74 Kian Qadri Watkinsville GA 154 10 M 4 0-10 34:44.4 11:12/M
75 Carson Rollins 164 7 M 5 0-10 34:51.2 11:15/M
76 Camron Rollins 163 5 M 6 0-10 34:54.2 11:15/M
77 Crystal Reynolds Madison GA 158 30 F 4 30-34 34:55.1 11:16/M
78 Jamie Williams Winder GA 181 41 F 6 40-44 35:01.8 11:18/M
79 Brent Rollins Bogart GA 162 32 M 6 30-34 35:25.9 11:25/M
80 Chelsea Nix Winterville GA 760 25 F 3 25-29 35:46.8 11:32/M
81 Danny Wall Leesburg GA 176 70 M 3 70-74 35:58.5 11:36/M
82 Rachel Wilbur-Carlyle Suwanee GA 180 32 F 5 30-34 36:01.8 11:37/M
83 Erica Gray Bethlehem GA 715 13 F 1 11-14 36:03.4 11:38/M
84 Mary Bridges Lexington GA 717 56 F 1 55-59 36:10.3 11:40/M
85 Heather L Sloan Winterville GA 172 43 F 7 40-44 36:15.7 11:42/M
86 Vicky Werner Snellville GA 179 61 F 2 60-64 36:26.2 11:45/M
87 Eugene Schulte Snellville GA 171 64 M 4 60-64 36:39.2 11:49/M
88 Angie Gray Bethlehem GA 714 39 F 8 35-39 37:04.4 11:57/M
89 Adam Poore Nicholson GA 149 29 M 1 25-29 37:27.2 12:05/M
90 Isaac Poore Bishop GA 762 27 M 2 25-29 37:28.5 12:05/M
91 Max Jacobs Bogart GA 720 10 M 7 0-10 37:43.0 12:10/M
92 Jean Rodriguez Winder GA 161 55 F 2 55-59 37:48.6 12:12/M
93 Mindy Jacobs Bogart GA 719 40 F 8 40-44 38:03.2 12:16/M
94 Luke Delay Statham GA 756 6 M 8 0-10 38:14.2 12:20/M
95 Asif Qadri Watkinsville GA 152 46 M 3 45-49 38:52.4 12:32/M
96 Kris Delay Statham GA 757 33 M 7 30-34 38:57.6 12:34/M
97 Jeree Wilson Jefferson GA 183 54 F 2 50-54 39:16.7 12:40/M
98 Ernest Smallman Atlanta GA 187 69 M 4 65-69 39:43.9 12:49/M
99 Jessica Morgan Good Hope GA 147 25 F 4 25-29 39:47.9 12:50/M
100 Adam Lloyd Dacula GA 143 24 M 5 20-24 40:09.1 12:57/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Abigail Cannon Winder GA 735 21 F 2 20-24 40:10.7 12:57/M
102/td> Melanie Reeck Bishop GA 156 21 F 3 20-24 40:14.1 12:59/M
103 Chris Gregg Flowery Branch GA 125 29 M 3 25-29 40:15.4 12:59/M
104 Deanna Rollins 165 33 F 6 30-34 40:34.1 13:05/M
105 Jocelyn Carpenter Bethlehem GA 192 12 F 2 11-14 40:50.6 13:10/M
106 Jane Furcron Lexington GA 718 42 F 9 40-44 41:14.6 13:18/M
107 Julie Payne Bogart GA 765 42 F 10 40-44 41:53.2 13:31/M
108 Catherine Saye Gainesville GA 167 55 F 3 55-59 42:02.9 13:34/M
109 Teagan Blackwell 103 13 M 3 11-14 42:36.7 13:45/M
110 Amy Lloyd Dacula GA 144 54 F 3 50-54 43:10.4 13:55/M
111 Steven Lloyd Dacula GA 145 56 M 5 55-59 43:11.7 13:56/M
112 Shelby Wise Winder GA 745 10 F 2 0-10 43:47.2 14:07/M
113 Jason Wise Winder GA 744 44 M 8 40-44 43:48.3 14:08/M
114 Linda Zeeman Atlanta GA 186 69 F 3 65-69 44:29.7 14:21/M
115 Theresa Blackwell Jefferson GA 104 43 F 11 40-44 45:13.6 14:35/M
116 Brenda Wall Leesburg GA 175 61 F 3 60-64 46:13.9 14:55/M
117 Jackie Brown Watkinsville GA 109 50 F 4 50-54 46:17.3 14:56/M
118 Lynn Edwards Watkinsville GA 120 51 F 5 50-54 46:17.6 14:56/M
119 Yvonne Dixon Statham GA 708 43 F 12 40-44 47:27.8 15:18/M
120 Mary Delay Statham GA 755 41 F 13 40-44 47:30.9 15:19/M
121 Bill Saye Sr. Gainesville GA 166 79 M 1 75-99 47:32.8 15:20/M
122 Bill Saye Jr Gainesville GA 169 56 M 6 55-59 50:36.8 16:19/M
123 Rebekah Reynolds Winder GA 160 24 F 4 20-24 50:53.1 16:25/M
124 Samantha Lanthier Statham GA 724 18 F 2 15-19 50:55.6 16:25/M
125 Christine Lanthier Statham GA 725 20 F 5 20-24 52:02.0 16:47/M
126 Leslie Lanthier Statham GA 727 9 F 3 0-10 52:03.1 16:47/M
127 Terri Reeck Bishop GA 157 47 F 5 45-49 52:03.5 16:47/M
128 Pam Gunter Watkinsville GA 127 56 F 4 55-59 52:04.1 16:48/M
129 Melissa Gregg Flowery Branch GA 126 28 F 5 25-29 52:04.4 16:48/M
130 Nina Mobley Monroe GA 752 52 F 6 50-54 52:04.8 16:48/M
131 Teresa Peters Monroe GA 733 54 F 7 50-54 52:26.2 16:55/M
132 Candice Brown Winder GA 108 23 F 6 20-24 53:15.0 17:11/M
133 Patti Reynolds Winder GA 159 47 F 6 45-49 53:17.2 17:11/M
134 Julie Lanthier Statham GA 726 43 F 14 40-44 53:18.9 17:12/M
135 Chris Scammon Rex GA 170 67 M 5 65-69 55:39.3 17:57/M
136 Ron Landen Columbus GA 743 69 M 6 65-69 55:39.7 17:57/M
137 Alyssa Best JEFFERSON GA 102 21 F 7 20-24 56:20.3 18:10/M
138 Mariah Heinrichs 130 23 F 8 20-24 56:22.5 18:11/M
139 Brenda Boyle Watkinsville GA 747 68 F 4 65-69 56:34.1 18:15/M
140 Harold Koon Lawrenceville GA 137 74 M 4 70-74 57:42.1 18:37/M
141 Helen Koon Lawrenceville GA 138 70 F 1 70-74 57:44.2 18:37/M
142 Stacy Caldwell Bogart GA 200 48 F 7 45-49 1:07:02.6 21:37/M
143 Kathy Coleman Athens GA 199 61 F 4 60-64 1:07:14.1 21:41/M
144 Judy Decamp Athens GA 194 60 F 5 60-64 1:10:40.3 22:48/M
145 Gloria Dorsey Jefferson GA 195 40 F 15 40-44 1:10:43.0 22:49/M