2014 - 15th Annual Statham Sunflower Festival 5K STATHAM SUNFLOWER 5K


2014 - 15th Annual Statham Sunflower Festival 5K

Overall Finish List

September 20, 2014


Classic Race Services, LLC Classic Race Services

STATHAM SUNFLOWER 5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Jordan Hilsman Rutledge GA 1295 15 M 1 15-19 19:01.8 6:08/M
2 Jesse Boswell Greensboro GA 1296 17 M 2 15-19 20:11.4 6:31/M
3 Mitchell Sinyard Hawkinsville GA 1281 53 M 1 50-54 21:16.2 6:52/M
4 Bo Meeks Lawrenceville GA 1287 14 M 1 11-14 22:00.0 7:06/M
5 Donnie Chaffin Hampton GA 1240 54 M 2 50-54 22:10.0 7:09/M
6 Mark Chaffin Hampton GA 1241 24 M 1 20-24 22:34.6 7:17/M
7 Colby Meeks Statham GA 1290 12 M 2 11-14 22:35.4 7:17/M
8 Melanie Bradley Winder GA 1237 35 F 1 35-39 22:49.0 7:22/M
9 Rick Hayes Dahlonega GA 1293 56 M 1 55-59 23:32.0 7:35/M
10 Eric Patrick Winder GA 1259 55 M 2 55-59 24:01.0 7:45/M
11 Aidan Landrum Athens GA 1288 10 M 1 0-10 24:14.6 7:49/M
12 Stephen Johnson Winder GA 1761 34 M 1 30-34 24:21.1 7:51/M
13 Michelle Franklin Monroe GA 1773 35 F 2 35-39 25:01.4 8:04/M
14 Joel Landrum Bogart GA 1289 45 M 1 45-49 25:45.5 8:18/M
15 Curt Lacrimosa Winder GA 1770 52 M 3 50-54 25:58.6 8:23/M
16 John Mitchell Sinyard Hawkinsville GA 1280 15 M 3 15-19 26:22.6 8:30/M
17 Charles Walker Watkinsville GA 1771 57 M 3 55-59 26:25.0 8:31/M
18 Rob Meeks Buford GA 1286 46 M 2 45-49 26:37.3 8:35/M
19 Carol Thompson Winder GA 1270 44 F 1 40-44 26:39.4 8:36/M
20 Christine Anderson Clarkesville GA 1234 35 F 3 35-39 26:51.5 8:40/M
21 Tommy Thompson Statham GA 1273 52 M 4 50-54 26:54.8 8:41/M
22 Nancy Kelly Oakwood GA 1764 58 F 1 55-59 27:02.7 8:43/M
23 Tracy Self Statham GA 23 35 F 4 35-39 27:04.8 8:44/M
24 Drew Casto Statham GA 1775 38 M 1 35-39 27:06.3 8:45/M
25 Matt Meeks Statham GA 1291 37 M 2 35-39 27:09.6 8:45/M
26 Seth Craig Winder GA 1242 14 M 3 11-14 27:11.4 8:46/M
27 Kevin Martinez Statham GA 1256 12 M 4 11-14 27:15.2 8:47/M
28 Mark Thompson Winder GA 1272 44 M 1 40-44 27:28.5 8:52/M
29 Victoria Patrick Winder GA 1260 52 F 1 50-54 27:43.6 8:56/M
30 Kelly Holliday Winder GA 1250 43 F 2 40-44 27:44.5 8:57/M
31 Michael Taylor Flowery Branch GA 1294 59 M 4 55-59 28:17.7 9:07/M
32 Wade Casto Bogart GA 1774 39 M 3 35-39 28:44.4 9:16/M
33 Ethan German Winder GA 1772 12 M 5 11-14 28:52.0 9:19/M
34 Andrew Eunice Statham GA 1769 14 M 6 11-14 28:58.9 9:21/M
35 Amber Reeves Covington GA 1264 34 F 1 30-34 29:11.3 9:25/M
36 William Tweedell Hull GA 1766 70 M 1 70-74 30:02.0 9:41/M
37 Kristen Romanowski Winder GA 1265 31 F 2 30-34 30:37.2 9:53/M
38 Erica Shepley Winder GA 1762 29 F 1 25-29 30:57.3 9:59/M
39 Christin Baxter Winder GA 1297 16 F 1 15-19 32:19.3 10:25/M
40 Jim Latimer Gainesville GA 1252 73 M 2 70-74 33:01.8 10:39/M
41 John Gregg Watkinsville GA 1247 67 M 1 65-69 33:04.3 10:40/M
42 Joe Perry Athens GA 1262 50 M 5 50-54 33:29.2 10:48/M
43 Amy Perry Athens GA 1261 46 F 1 45-49 33:29.6 10:48/M
44 Amanda Stallings Braselton GA 1268 33 F 3 30-34 33:44.1 10:53/M
45 Rachel Baxter Winder GA 1298 36 F 5 35-39 34:17.4 11:04/M
46 Manny Eunice Statham GA 1768 7 M 2 0-10 34:48.9 11:14/M
47 Barbara Taylor Athens GA 1292 61 F 1 60-64 35:25.8 11:25/M
48 Joshua Barton Statham GA 1235 36 M 4 35-39 35:32.0 11:28/M
49 Katie Mirhell Statham GA 1776 35 F 6 35-39 36:14.6 11:41/M
50 Georgia Hill Athens GA 1248 58 F 2 55-59 36:53.8 11:54/M
51 Mel Hill Athens GA 1249 66 M 2 65-69 36:55.2 11:55/M
52 Tom Doonan Winterville GA 1244 63 M 1 60-64 37:12.3 12:00/M
53 Brooke Hardegree Winder GA 1284 17 F 2 15-19 37:33.4 12:07/M
54 Ellis Baxter Winder GA 1299 37 M 5 35-39 38:11.3 12:19/M
55 Tracie Tomas Bethlehem GA 1753 43 F 3 40-44 40:22.9 13:01/M
56 Hallasia Lord Watkinsville GA 1276 11 F 1 11-14 40:25.0 13:02/M
57 Marie Scott Statham GA 1275 52 F 2 50-54 40:29.0 13:04/M
58 Erica Parker Hoschton GA 1258 21 F 1 20-24 42:42.5 13:46/M
59 Kathy Rumfelt Statham GA 1266 63 F 2 60-64 43:25.4 14:00/M
60 Julia Padgett Atlanta GA 1257 43 F 4 40-44 43:53.2 14:09/M
61 Michael Davis Decatur GA 1243 46 M 3 45-49 43:54.3 14:10/M
62 Ben Phillips Statham GA 1263 36 M 6 35-39 44:16.9 14:17/M
63 Heather Tarver Winder GA 1269 32 F 4 30-34 46:30.7 15:00/M
64 Chris Scammon Rex GA 1267 68 M 3 65-69 46:52.7 15:07/M
65 Daryle Worley Toccoa GA 1274 82 M 1 75-99 47:22.7 15:17/M
66 Shelly Braun Hoschton GA 1239 40 F 5 40-44 48:01.4 15:29/M
67 Clint Rhodes Snellville GA 1282 62 M 2 60-64 48:08.5 15:32/M
68 Haley Braun Hoschton GA 1238 7 F 1 0-10 48:21.2 15:36/M
69 Tanya Lemaster Winder GA 1253 38 M 7 35-39 48:43.5 15:43/M
70 Roger Keel Valley AL 1251 61 M 3 60-64 48:44.6 15:43/M
71 Harold Koon Lawrenceville GA 1760 75 M 2 75-99 48:47.6 15:44/M
72 Helen Koon Lawrenceville GA 1759 70 F 1 70-74 48:51.1 15:45/M
73 Tiffany MacNew Auburn GA 1254 35 F 7 35-39 49:24.9 15:56/M