2015 - Ales for Trails Terrapin 5K 5K

2015 - Ales for Trails Terrapin 5K

Overall Finish List

May 23, 2015


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Justin Wood Commerce GA 1841 32 M 1 30-34 19:43.3 6:04/M
2 Michael Klipper Athens GA 1825 31 M 2 30-34 19:54.4 6:07/M
3 Jerry White Bogart GA 1804 44 M 1 40-44 20:21.3 6:16/M
4 Randy Heath Athens GA 1831 35 M 1 35-39 21:33.8 6:38/M
5 Marty Coleman Marietta GA 1830 54 M 1 50-54 21:45.8 6:42/M
6 D'Andre Douglas Smyrna GA 1641 30 M 3 30-34 21:49.3 6:43/M
7 Michael Thomas Athens GA 1790 32 M 4 30-34 22:10.1 6:49/M
8 Casey Mull Athens GA 1855 31 M 5 30-34 22:44.6 7:00/M
9 Steve Budsberg Bogart GA 1843 57 M 1 55-59 22:54.6 7:03/M
10 Alec Cohen Athens GA 1847 21 M 1 20-24 22:59.0 7:04/M
11 Stephen Medlar 1846 31 M 6 30-34 23:06.0 7:06/M
12 Lauren Freeman Cleveland GA 1837 33 M 7 30-34 23:32.3 7:14/M
13 Maggie Dyer Winder GA 1643 14 F 1 11-14 23:34.3 7:15/M
14 Ryan Joiner Athens GA 1687 22 M 2 20-24 23:36.6 7:16/M
15 John Snead Brookhaven GA 1779 22 M 3 20-24 23:38.7 7:16/M
16 Anna Neumeister Marietta GA 1731 21 F 1 20-24 23:40.6 7:17/M
17 Cera Jones Athens GA 1690 33 F 1 30-34 23:42.8 7:18/M
18 Rosie Laughlin Springfield MO 1704 49 F 1 45-49 23:43.3 7:18/M
19 Wiley Jordan Monticello GA 1692 37 M 2 35-39 24:01.7 7:23/M
20 Andrew Pearl Athens GA 1743 32 M 8 30-34 24:10.6 7:26/M
21 Scott Schultz Decatur GA 1765 36 M 3 35-39 24:12.2 7:27/M
22 Adrienne Shoots Athens GA 1770 22 F 2 20-24 24:15.2 7:28/M
23 Lauren Coleman Atlanta GA 1828 27 F 1 25-29 24:25.9 7:31/M
24 Tyler Hagler Decatur GA 1666 32 M 9 30-34 24:36.2 7:34/M
25 Hugo Lagomasino Cumming GA 1700 62 M 1 60-64 24:38.7 7:35/M
26 Joseph Deloach Eatonton GA 1635 32 M 10 30-34 24:42.5 7:36/M
27 Will Linthicum Athens GA 1709 28 M 1 25-29 24:45.5 7:37/M
28 Keiko Hirose Morioka JAPAN 1678 37 F 1 35-39 24:56.5 7:40/M
29 Rick Hayes Dahlonega GA 1833 56 M 2 55-59 25:15.2 7:46/M
30 Cody Hagler Lawrenceville GA 1665 28 M 2 25-29 25:27.5 7:50/M
31 Jimmy Worley Covington GA 1813 47 M 1 45-49 25:27.7 7:50/M
32 Doug Lister Athens GA 1710 51 M 2 50-54 25:27.9 7:50/M
33 Maychee Zah Fayetteville NC 1821 23 F 3 20-24 25:28.0 7:50/M
34 Eva Belasco Athens GA 1832 36 F 2 35-39 25:44.7 7:55/M
35 Frank Crowe Eatonton GA 1851 61 M 2 60-64 25:45.8 7:55/M
36 Gary Nagel Snellville GA 1728 62 M 3 60-64 25:48.3 7:56/M
37 Jessica O'Mahoney Atlanta GA 1739 31 F 2 30-34 25:56.2 7:59/M
38 Rachel Hull Buford GA 1682 22 F 4 20-24 26:05.4 8:02/M
39 Megan Steele Buford GA 1782 21 F 5 20-24 26:05.5 8:02/M
40 Dean Jones Chesapeake VA 1691 53 M 3 50-54 26:09.5 8:03/M
41 Jack Cooney Athens GA 1627 13 M 1 11-14 26:19.9 8:06/M
42 Jim Lauderdale Statham GA 1703 51 M 4 50-54 26:22.8 8:07/M
43 Austin Jones Chesapeake VA 1689 24 M 4 20-24 26:31.9 8:10/M
44 Melanie Margalis Athens GA 1719 23 F 6 20-24 26:48.0 8:15/M
45 Nicolas Fink Athens GA 1652 21 M 5 20-24 26:48.2 8:15/M
46 Rich Desch Atlanta GA 1636 30 M 11 30-34 26:56.6 8:17/M
47 Jordan Pierpent Charlotte NC 1849 21 F 7 20-24 27:00.7 8:18/M
48 Adam Nash Elberton GA 1729 30 M 12 30-34 27:07.4 8:21/M
49 Melinda Black Clarkesville GA 1613 49 F 2 45-49 27:09.6 8:21/M
50 Mike Hooker Athens GA 1679 47 M 2 45-49 27:11.7 8:22/M
51 Kenneth Ray Wood Commerce GA 1812 61 M 4 60-64 27:13.8 8:22/M
52 Scott Balian Atlanta GA 1604 28 M 3 25-29 27:33.0 8:29/M
53 Sean Stockton Duluth GA 1784 25 M 4 25-29 27:37.5 8:30/M
54 Bryan Moore Athens GA 1835 43 M 2 40-44 27:41.8 8:31/M
55 Kimberly Norwood Winder GA 1737 46 F 3 45-49 27:44.6 8:32/M
56 Sarah Barber Athens GA 1608 23 F 8 20-24 28:00.6 8:37/M
57 Andy Dupras Nicholson GA 1827 49 M 3 45-49 28:02.3 8:38/M
58 John Mullis Commerce GA 1842 42 M 3 40-44 28:12.5 8:41/M
59 Katherine Lord Athens GA 1715 28 F 2 25-29 28:14.6 8:41/M
60 Jonathan Lord Athens GA 1714 33 M 13 30-34 28:24.2 8:44/M
61 Roger Keel Valley AL 1693 61 M 5 60-64 28:26.2 8:45/M
62 Jessica Zagarella Braselton GA 1820 26 F 3 25-29 28:27.5 8:45/M
63 Ben Schultz Watkinsville GA 1764 35 M 4 35-39 28:28.8 8:46/M
64 Joanna Gwin Athens GA 1664 33 F 3 30-34 28:29.7 8:46/M
65 Matthew Novak Boonton NJ 1738 30 M 14 30-34 28:30.3 8:46/M
66 Adam Perillo Alpharetta GA 1746 28 M 5 25-29 28:36.8 8:48/M
67 Bailey Felschow Athens GA 1651 21 F 9 20-24 28:42.4 8:50/M
68 Mollie Sherman Athens GA 1768 21 F 10 20-24 28:42.6 8:50/M
69 Jeff Matthews Jefferson GA 1721 31 M 15 30-34 28:48.9 8:52/M
70 Faye Black Athens GA 1612 32 F 4 30-34 28:50.1 8:52/M
71 Jay Rogers Atlanta GA 1755 25 M 6 25-29 28:57.9 8:54/M
72 Sarah Rogers Atlanta GA 1756 24 F 11 20-24 28:58.4 8:55/M
73 Hope Zimmerman Athens GA 1823 34 F 5 30-34 29:06.1 8:57/M
74 Kevin Hennessey Lawrenceville GA 1676 50 M 5 50-54 29:10.6 8:58/M
75 Mary Beth Forwood Bishop GA 1654 51 F 1 50-54 29:23.2 9:02/M
76 Francine May Watkinsville GA 1850 58 F 1 55-59 29:23.7 9:02/M
77 Conor Sweeney Athens GA 1848 22 M 6 20-24 29:43.3 9:09/M
78 John Hale Jefferson GA 1668 48 M 4 45-49 29:44.7 9:09/M
79 Thatcher Smith Grayson GA 1778 21 M 7 20-24 29:56.0 9:13/M
80 Walter Neumeister Athens GA 1733 23 M 8 20-24 30:00.3 9:14/M
81 Jamie Snyder Snellville GA 1780 52 M 6 50-54 30:03.6 9:15/M
82 James Daniel Athens GA 1631 29 M 7 25-29 30:10.9 9:17/M
83 Walker Daniel Athens GA 1632 27 M 8 25-29 30:11.7 9:17/M
84 Liam Sitz Avondale Estates GA 1776 11 M 2 11-14 30:20.9 9:20/M
85 Tommy Easterling Jr. Mcdonough GA 1645 31 M 16 30-34 30:23.4 9:21/M
86 Eli Sitz Avondale Estates GA 1774 8 M 1 0-10 30:25.1 9:22/M
87 George Southgate Calhoun GA 1781 68 M 1 65-69 30:26.8 9:22/M
88 Stephanie Miceli Commerce GA 1722 40 F 1 40-44 30:29.4 9:23/M
89 Joe Ochs Lilburn GA 1740 56 M 3 55-59 30:30.2 9:23/M
90 Tony Stopek Sugar Hill GA 1785 50 M 7 50-54 30:36.5 9:25/M
91 David Oblinger Alpharetta GA 1844 64 M 6 60-64 30:42.3 9:27/M
92 Monique Ebell Athens GA 1646 45 F 4 45-49 30:44.8 9:27/M
93 Sharon Thelem Statham GA 1789 48 F 5 45-49 30:56.7 9:31/M
94 Gina Rieber Lilburn GA 1750 28 F 4 25-29 31:17.0 9:38/M
95 Alan Dean Athens GA 1634 45 M 5 45-49 31:18.2 9:38/M
96 Dewayne Brooks Bishop GA 1617 44 M 4 40-44 31:26.1 9:40/M
97 Brooke Wommack Athens GA 1810 21 F 12 20-24 31:30.3 9:42/M
98 Dale Graves Gainesville GA 1838 45 M 6 45-49 31:31.6 9:42/M
99 Kenneth Scott Collins Athens GA 1829 57 M 4 55-59 31:47.1 9:47/M
100 Randy Elms Atlanta GA 1648 39 M 5 35-39 31:48.0 9:47/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Brandon Brown Commerce GA 1618 31 M 17 30-34 31:49.0 9:47/M
102 Jim Hatley Snellville GA 1674 40 M 5 40-44 31:50.0 9:48/M
103 Matt Watkins Atlanta GA 1802 42 M 6 40-44 31:51.4 9:48/M
104 Shannon Vreeland Athens GA 1799 23 F 13 20-24 31:59.2 9:50/M
105 Shanna Hill Alto GA 1677 33 F 6 30-34 32:03.3 9:52/M
106 Anna Sitz Avondale Estates GA 1773 39 F 3 35-39 32:06.0 9:53/M
107 Sally Nicholas Athens GA 1852 21 F 14 20-24 32:08.7 9:53/M
108 Robert Mann Alpharetta GA 1718 21 M 9 20-24 32:09.9 9:54/M
109 Victoria Pentlarge Athens GA 1853 61 F 1 60-64 32:10.1 9:54/M
110 Amy Rogers Buford GA 1754 31 F 7 30-34 32:29.4 10:00/M
111 Ashley Poole Athens GA 1826 32 F 8 30-34 32:37.0 10:02/M
112 Grant Cobb Carnesville GA 1625 25 M 9 25-29 32:47.0 10:05/M
113 Richard Harrison Commerce GA 1836 64 M 7 60-64 32:53.6 10:07/M
114 Mary Songster Athens GA 1858 47 F 6 45-49 32:57.7 10:08/M
115 Michael Songster Athens GA 1857 47 M 7 45-49 32:58.0 10:09/M
116 David Yost Athens GA 1817 23 M 10 20-24 32:58.7 10:09/M
117 David Barber Atlanta GA 1607 30 M 18 30-34 33:16.0 10:14/M
118 Christy House Social Circle GA 1681 28 F 5 25-29 33:26.9 10:17/M
119 Mark Risse Watkinsville GA 1753 51 M 8 50-54 33:28.5 10:18/M
120 Lori Hagood Athens GA 1667 28 F 6 25-29 33:39.7 10:21/M
121 Andrew Harwood Dahlonega GA 1673 44 M 7 40-44 33:51.8 10:25/M
122 Shawn Sunderland Buford GEORGIA 1786 39 M 6 35-39 34:01.7 10:28/M
123 Jonathan Sanders Smyrna GA 1761 33 M 19 30-34 34:06.8 10:30/M
124 Brian Lopez-Ona Tucker GA 1712 28 M 10 25-29 34:07.8 10:30/M
125 Pete Wardlaw Marietta GA 1800 48 M 8 45-49 34:08.7 10:30/M
126 Joe Kugler Duluth GA 166 42 M 8 40-44 34:08.9 10:30/M
127 Andrea Bell Lilburn GA 1610 23 F 15 20-24 34:14.8 10:32/M
128 Laura Klaren Athens GA 1696 22 F 16 20-24 34:21.6 10:34/M
129 Kendall Kookogey Watkinsville GA 1697 42 F 2 40-44 34:30.1 10:37/M
130 Betty Brady Demorest GA 1614 66 F 1 65-69 34:31.1 10:37/M
131 Casey Emmett Gainesville GA 1649 26 M 11 25-29 34:43.6 10:41/M
132 Anne Lopez-Ona Tucker GA 1713 27 F 7 25-29 34:43.9 10:41/M
133 Jim Latimer Gainesville GA 1701 73 M 1 70-74 34:46.4 10:42/M
134 Charles Hopper Athens GA 1680 39 M 7 35-39 34:53.4 10:44/M
135 Mike Wilkinson Cumming GA 1806 45 M 9 45-49 34:56.6 10:45/M
136 Nathaniel Hart Grovetown GA 1672 24 M 11 20-24 35:01.0 10:46/M
137 Katie Shannon Grovetown GA 1766 24 F 17 20-24 35:03.7 10:47/M
138 David Dyer Winder GA 1642 48 M 10 45-49 35:05.5 10:48/M
139 Stacy Anderson Auburn GA 1602 30 F 9 30-34 35:29.5 10:55/M
140 Montierra Yates Atlanta GA 1816 32 F 10 30-34 35:38.1 10:58/M
141 Amber Reeves Covington GA 1705 34 F 11 30-34 35:48.0 11:01/M
142 Amelia Neumeister Marietta GA 1730 20 F 18 20-24 35:50.0 11:02/M
143 Bob Joiner Gainesville GA 1686 64 M 8 60-64 35:51.2 11:02/M
144 Tom Wendle Suwanee GA 1834 62 M 9 60-64 35:54.4 11:03/M
145 Lauren Brewer Athens GA 1616 26 F 8 25-29 35:58.7 11:04/M
146 Brian Brewer Athens GA 1615 27 M 12 25-29 35:58.9 11:04/M
147 Ashley Lauderdale Statham GA 1702 22 F 19 20-24 36:08.8 11:07/M
148 Sherri Price Royston GA 1748 49 F 7 45-49 36:20.0 11:11/M
149 Vanessa Hatley Snellville GA 1675 37 F 4 35-39 36:27.9 11:13/M
150 Jake Parson Carnesville GA 1741 23 M 12 20-24 36:35.8 11:15/M
151 Tim Rose Winder GA 1840 41 M 9 40-44 36:38.5 11:16/M
152 Chris Glover Athens GA 1658 26 M 13 25-29 36:45.6 11:18/M
153 Dan Shoaf Anderson SC 1769 70 M 2 70-74 36:47.6 11:19/M
154 Elijah Kull Athens GA 1824 28 M 14 25-29 36:55.6 11:22/M
155 Tom Doonan Winterville GA 1640 64 M 10 60-64 37:04.0 11:24/M
156 Rachel Courtault Athens GA 1629 24 F 20 20-24 37:11.0 11:26/M
157 Katie Grant Elberton GA 1662 31 F 12 30-34 37:14.4 11:27/M
158 Kim Swantek Sutherland Athens GA 1787 43 F 3 40-44 37:17.9 11:28/M
159 Richard Sailors Maysville GA 1759 43 M 10 40-44 37:22.9 11:30/M
160 Jesse Lovern Auburn GA 1716 33 M 20 30-34 37:27.0 11:31/M
161 Kayla Wood Gainesville GA 1811 24 F 21 20-24 37:30.2 11:32/M
162 Morgan Worley Covington GA 1815 21 F 22 20-24 37:54.5 11:40/M
163 Meg Luke Cornelia GA 1717 29 F 9 25-29 37:58.7 11:41/M
164 Jerry Cunningham Clarkesville GA 1630 58 M 5 55-59 38:03.1 11:42/M
165 Monica Kugler Duluth GA 1699 48 F 8 45-49 38:09.7 11:44/M
166 Martha Worley Covington GA 1814 46 F 9 45-49 38:11.0 11:45/M
167 Herman Sasser Marietta GA 1845 70 M 3 70-74 38:14.0 11:46/M
168 Andrea Clement Santiago 168 43 F 4 40-44 38:41.4 11:54/M
169 Ashley Jones Dacula GA 1688 21 F 23 20-24 38:54.4 11:58/M
170 Angelique Young Atlanta GA 1818 34 F 13 30-34 39:10.3 12:03/M
171 David Young Atlanta GA 1819 34 M 21 30-34 39:10.5 12:03/M
172 Katie Innocenti Loganville GA 1683 25 F 10 25-29 39:21.3 12:06/M
173 Jeff Rapp Athens GA 1749 50 M 9 50-54 39:50.0 12:15/M
174 Rebecca Vander Plaats Athens GA 1796 38 F 5 35-39 39:52.4 12:16/M
175 Ryan Vander Plaats Athens GA 1797 41 M 11 40-44 39:52.6 12:16/M
176 Jeanette Kessler Alpharetta GA 1694 21 F 24 20-24 39:52.7 12:16/M
177 Caroline Micklow Athens GA 1723 24 F 25 20-24 39:56.4 12:17/M
178 Allison Wright Athens GA 1856 55 F 2 55-59 39:57.5 12:18/M
179 Mary Katherine Haley Athens GA 1669 23 F 26 20-24 40:02.3 12:19/M
180 Kellyn Willis Athens GA 1807 27 F 11 25-29 40:12.6 12:22/M
181 Cynthia Bancroft Duluth GA 1605 36 F 6 35-39 40:32.9 12:28/M
182 Mellissa Preslov Clarkesville GA 1839 34 F 14 30-34 40:43.7 12:32/M
183 Amy Franks Lawrenceville GA 1655 25 F 12 25-29 40:52.8 12:34/M
184 Josh Franks Lawrenceville GA 1656 24 M 13 20-24 40:53.0 12:35/M
185 Grant Siefken Mcdonough GA 1772 23 M 14 20-24 40:53.5 12:35/M
186 Kristen Linthicum Athens GA 1708 27 F 13 25-29 40:56.0 12:36/M
187 Stephanie Pearl Athens GA 1744 29 F 14 25-29 41:23.7 12:44/M
188 Debbie Thompson Monroe GA 1791 53 F 2 50-54 41:55.2 12:54/M
189 Jane Joiner Gainesville GA 1685 60 F 2 60-64 42:38.8 13:07/M
190 Jennifer Berry Athens GA 1611 42 F 5 40-44 42:40.7 13:08/M
191 Caitlin Wilson Lexington GA 1809 11 F 2 11-14 43:04.5 13:15/M
192 Sally Stewart Athens GA 1783 25 F 15 25-29 43:05.2 13:15/M
193 Stephen Turner Evans GA 1795 23 M 15 20-24 43:06.0 13:16/M
194 Sue Chastain Danielsville GA 1622 64 F 3 60-64 43:08.8 13:16/M
195 Caitlin Riley Allston MA 1751 34 F 15 30-34 43:15.1 13:18/M
196 Adam Wilson Lexington GA 1808 33 M 22 30-34 43:17.4 13:19/M
197 Michael Shaw Decatur GA 1767 32 M 23 30-34 43:17.5 13:19/M
198 Courtney Brown Athens GA 1619 28 F 16 25-29 44:02.7 13:33/M
199 Paige Sailors Maysville GA 1757 38 F 7 35-39 44:03.7 13:33/M
200 Chris Risse Watkinsville GA 1752 48 F 10 45-49 44:05.2 13:34/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
201 Fran Neumeister Marietta GA 1732 56 F 3 55-59 44:51.0 13:48/M
202 Anthony Coppola Cumming GA 1628 24 M 16 20-24 44:52.4 13:48/M
203 Cecilia Wilkinson Cumming GA 1805 24 F 27 20-24 44:53.7 13:49/M
204 Claire Martin Athens GA 1720 22 F 28 20-24 45:02.0 13:51/M
205 Katie Patton Ellenwood GA 1742 33 F 16 30-34 46:13.0 14:13/M
206 Jim Ford Athens GA 1653 70 M 4 70-74 46:40.3 14:22/M
207 Katie Thompson Monroe GA 1794 19 F 1 15-19 47:30.9 14:37/M
208 John Thompson Monroe GA 1793 50 M 10 50-54 47:32.9 14:38/M
209 Pam Sailors Springfield MO 1758 51 F 3 50-54 48:53.1 15:02/M
210 Cecily Evans Winterville GA 1650 31 F 17 30-34 48:59.3 15:04/M
211 Jackie Nix Demorest GA 1735 47 F 11 45-49 49:12.5 15:08/M
212 Emily Sanders Smyrna GA 1760 27 F 17 25-29 49:12.8 15:08/M
213 Diana Krause Bishop GA 1698 46 F 12 45-49 49:15.3 15:09/M
214 Terri Mobley Watkinsville GA 1725 53 F 4 50-54 49:34.5 15:15/M
215 Mary Harris Tifton GA 1671 50 F 5 50-54 50:21.2 15:30/M
216 Glen Harris Tifton GA 1670 51 M 11 50-54 51:14.0 15:46/M
217 Alexis Musser Athens GA 1854 31 F 18 30-34 51:48.7 15:56/M
218 Chris Scammon Rex GA 1762 69 M 2 65-69 51:55.0 15:58/M
219 Sherrie Gibney-Sherman Athens GA 1657 61 F 4 60-64 52:01.3 16:00/M
220 Thomas Goedtel Jefferson GA 1659 24 M 17 20-24 52:04.9 16:01/M
221 Bradi Murphy Jefferson GA 1726 25 F 18 25-29 52:05.9 16:02/M
222 Elizabeth Allen Bogart GA 1601 55 F 4 55-59 53:26.5 16:26/M
223 Brandon Andrews Athens GA 1603 31 M 24 30-34 53:31.0 16:28/M
224 Hillary Danz Athens GA 1633 31 F 19 30-34 53:43.8 16:32/M
225 Angela Smith Danielsville GA 1777 47 F 13 45-49 54:11.5 16:40/M
226 Kelli Bayless Commerce GA 1609 38 F 8 35-39 54:30.0 16:46/M
227 Linda Zeeman Atlanta GA 1822 71 F 1 70-74 54:43.0 16:50/M
228 Sarah Wardlaw Jones Athens GA 1801 41 F 6 40-44 55:38.8 17:07/M
229 Malinda Schaefer Athens GA 1763 35 F 9 35-39 56:34.7 17:24/M
230 Kalie Deutsch Athens GA 1637 25 F 19 25-29 56:36.0 17:25/M
231 Andrew Gresham Knoxville TN 1663 41 M 12 40-44 56:38.8 17:26/M
232 Joseph Vinson Athens GA 1798 27 M 15 25-29 56:39.0 17:26/M
233 Kellie Casey Danielsville GA 1621 28 F 20 25-29 57:48.3 17:47/M
234 Mitch Musser Athens GA 1727 35 M 8 35-39 58:05.8 17:52/M
235 Kelly Klaren Atlanta GA 1695 26 F 21 25-29 58:15.4 17:55/M
236 Rachael Locke Sandy Springs GA 1711 27 F 22 25-29 58:16.3 17:56/M
237 Toni Gomez Lilburn GA 1661 34 F 20 30-34 1:01:44.2 19:00/M
238 Melissa Goehner Stone Mountain GA 1660 33 F 21 30-34 1:01:45.3 19:00/M