2015 City of Winder FD 9/11 Memorial XC 5K 9/11 Memorial XC 5K

2015 City of Winder FD 9/11 Memorial XC 5K

Age Group Results

September 12, 2015


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

9/11 Memorial XC 5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steven Young Hoschton GA 275 18 1 19:30.0 6:17/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Krisalyn Henderson 278 12 22 25:51.6 8:20/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Kiel Flowery Branch GA 271 61 7 22:50.7 7:22/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Danielson Lawrenceville GA 285 40 26 26:34.5 8:34/M
Top

Male Grand Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Patrick Winder GA 378 56 15 24:33.1 7:55/M
Top

Female Grand Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Black Clarkesville GA 206 50 33 27:45.6 8:57/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jackson Krueger Dacula GA 233 10 10 24:02.5 7:45/M
2 Asher Weiner Gainesville GA 297 10 17 25:00.8 8:04/M
3 Taylor Spurlin Watkinsville GA 280 9 78 37:33.6 12:07/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hope Dolan 282 8 48 29:38.4 9:34/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Austin Weiner Gainesville GA 14 14 14 24:32.3 7:55/M
2 Caleb Dolan Buford GA 279 13 21 25:49.2 8:20/M
3 Gray Stephenson 277 13 41 28:26.5 9:10/M
4 Chandler Hodges Jefferson GA 228 11 50 30:08.4 9:43/M
5 Andrew Sharpe Anderson SC 288 11 80 38:11.1 12:19/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Krisalyn Henderson 278 12 22 25:51.6 8:20/M
2 Abigail Dolan Buford GA 283 11 25 26:14.7 8:28/M
3 Ellie Danielson 286 11 27 26:49.2 8:39/M
4 Ashley Avery 386 12 35 27:54.7 9:00/M
5 Anna Demersseman 298 13 43 28:44.4 9:16/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steven Young Hoschton GA 275 18 1 19:30.0 6:17/M
2 Cody Boles Winder GA 276 15 4 21:51.6 7:03/M
3 Nathan Dolan Buford GA 384 15 5 22:46.4 7:21/M
4 Will Demersseman Spartanburg SC 296 15 12 24:16.9 7:50/M
5 Seth Oakley 385 19 39 28:24.0 9:10/M
6 Will Wallen 373 15 42 28:39.2 9:15/M
7 Zach Pierce Winder GA 392 15 47 29:23.7 9:29/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Audrey Weiner Gainesville GA 299 15 58 31:41.6 10:13/M
2 Vanessa Seidel 293 15 63 32:41.2 10:33/M
3 Amanda Sipe Winder GA 257 15 75 35:46.9 11:32/M
4 Rachel Sipe Winder GA 258 15 94 43:36.3 14:04/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Quinn Athens GA 248 20 2 21:18.9 6:52/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amber Turnbull Athens GA 383 24 56 31:11.4 10:04/M
2 Ashley Lauderdale Statham GA 236 23 61 32:21.2 10:26/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mindy Shoppe Flowery Branch GA 256 25 37 27:56.7 9:01/M
2 Chelsey Moore Fuquay Varina NC 246 26 85 39:19.6 12:41/M
3 Schai Daniel Woodstock GA 210 25 96 45:58.6 14:50/M
4 Courtney Wray Monroe GA 289 27 102 50:24.1 16:15/M
5 Jessica Scoggins Monroe GA 273 27 105 1:04:03.2 20:40/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elliott Austin Athens GA 291 31 3 21:43.7 7:00/M
2 Lauren Freeman Cleveland GA 222 33 9 23:40.4 7:38/M
3 Casey Mull Athens GA 393 31 13 24:24.6 7:52/M
4 Jeremy Mathews Flowery Branch GA 241 30 31 27:33.3 8:53/M
5 Nicholas Arnold Athens GA 391 32 54 30:49.7 9:56/M
6 Robert Reid Madison GA 252 31 73 35:22.4 11:25/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Audrey Steel Jefferson GA 374 31 52 30:19.3 9:47/M
2 Linsey Mathews Flowery Branch GA 242 32 67 34:02.6 10:59/M
3 Erica Shepley Winder GA 255 30 71 34:13.6 11:02/M
4 Michele Reid Winder GA 251 30 72 34:26.1 11:06/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Crider Winder GA 382 35 6 22:47.8 7:21/M
2 Roger Wilhelm Jefferson GA 381 36 8 23:00.7 7:25/M
3 Justin Krueger Dacula GA 234 37 11 24:03.5 7:45/M
4 Bucky Gravitt Dacula GA 478 38 49 29:55.4 9:39/M
5 Josh Mathews Woodstock GA 290 36 55 30:53.3 9:58/M
6 Jason McNulty Monroe GA 390 39 81 38:11.4 12:19/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julie West Winder GA 265 36 40 28:25.0 9:10/M
2 Michelle Franklin Monroe GA 221 36 57 31:18.4 10:06/M
3 Amber Reeves Covington GA 250 35 62 32:32.4 10:30/M
4 Sunny Weiner Gainesville GA 300 37 65 32:49.6 10:35/M
5 Charity Montgomery Winder GA 245 37 79 37:46.0 12:11/M
6 Joyce Cash Flowery Branch GA 207 37 84 39:18.0 12:41/M
7 Jennifer Baumgardner Winder GA 205 35 95 43:38.0 14:05/M
8 Ashlie Franklin Bethlehem GA 220 39 101 50:12.7 16:12/M
9 Jennifer Martin Loganville GA 239 36 108 1:10:34.2 22:46/M
10 Kimberly Tolbert Loganville GA 261 35 111 1:10:38.0 22:47/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alan Ashley Winder GA 204 44 38 28:02.0 9:03/M
2 Garth Hixson Bogart GA 227 42 45 28:49.8 9:18/M
3 Steve Rose Bogart GA 254 42 46 29:06.3 9:23/M
4 Sean Gluth Auburn GA 224 43 92 42:50.4 13:49/M
5 Corey Downing Winder GA 216 43 100 50:01.3 16:08/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Danielson Lawrenceville GA 285 40 26 26:34.5 8:34/M
2 Kelly Holliday Winder GA 230 44 59 31:58.8 10:19/M
3 Kim Avery 389 43 64 32:42.3 10:33/M
4 Rachel Martin-Bailey Monroe GA 240 40 107 1:10:33.3 22:45/M
5 Melissa Adriance Greensboro GA 201 42 109 1:10:37.0 22:47/M
6 Keda Anchinges Monroe GA 202 40 110 1:10:37.6 22:47/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jimmy Worley Covington GA 267 48 16 24:47.0 8:00/M
2 Pieter Seidel Gainesville GA 294 47 20 25:37.9 8:16/M
3 Le Gibson Winder GA 223 46 23 26:01.2 8:24/M
4 Carl Fuller Winder GA 284 46 24 26:08.0 8:26/M
5 John Hale Jefferson GA 225 48 32 27:42.9 8:56/M
6 John Avery Buford GA 388 45 36 27:56.1 9:01/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sharon Thelen Statham GA 260 48 44 28:44.6 9:16/M
2 Theresa Dearman Jefferson GA 281 46 53 30:34.0 9:52/M
3 Sherri Price Royston GA 247 49 69 34:02.7 10:59/M
4 Martha Worley Covington GA 268 46 77 36:33.7 11:47/M
5 Rhonda Armistead Monroe GA 203 48 86 39:21.4 12:42/M
6 Monica Y Walker Monroe GA 263 47 87 39:26.1 12:43/M
7 Debra Robinson Winder GA 253 45 90 41:37.4 13:25/M
8 Rashell Downing Winder GA 217 45 93 43:31.0 14:02/M
9 Sherry Hodges Jefferson GA 229 46 98 47:56.2 15:28/M
10 Tammy Johnson Bethlehem GA 231 48 99 49:31.7 15:58/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Lauderdale Statham GA 237 51 29 27:17.4 8:48/M
2 Randy Randall Watkinsville GA 249 54 60 32:01.6 10:20/M
3 Daryl McCallum Jefferson GA 244 54 97 47:40.8 15:23/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Black Clarkesville GA 206 50 33 27:45.6 8:57/M
2 Mary Beth Forwood Bishop GA 219 51 51 30:13.0 9:45/M
3 Victoria Patrick Winder GA 377 53 66 33:04.2 10:40/M
4 Cathy Dyches Lula GA 218 52 83 38:49.9 12:31/M
5 Libby Arnold Monroe GA 274 53 104 1:03:14.3 20:24/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Patrick Winder GA 378 56 15 24:33.1 7:55/M
2 Donnie Chaffin Hampton GA 208 55 18 25:04.7 8:05/M
3 Rick Villamater Winder GA 379 56 19 25:32.5 8:14/M
4 Randy Johnson Jefferson GA 380 56 28 27:07.9 8:45/M
5 Keith Lester Royston GA 238 57 70 34:02.8 10:59/M
6 Rick Hayes Dahlonega GA 372 57 76 36:12.7 11:41/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beverley Walker Swainsboro GA 262 57 88 39:45.6 12:49/M
2 Cheryl Tolbert Monroe GA 292 59 91 41:56.8 13:32/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Kiel Flowery Branch GA 271 61 7 22:50.7 7:22/M
2 Roger Keel Valley AL 232 62 30 27:31.5 8:53/M
3 David Oblinger Alpharetta GA 287 64 34 27:50.5 8:59/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vicky Werner Snellville GA 264 63 89 41:34.4 13:25/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sue Chastain Danielsville GA 209 65 82 38:21.9 12:22/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Herman Sasser Marietta GA 387 70 68 34:02.6 10:59/M
2 Jim Latimer Gainesville GA 235 73 74 35:24.6 11:25/M
3 Ernest Smallman Canton GA 259 70 106 1:05:18.1 21:04/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Zeeman Atlanta GA 270 71 103 59:10.5 19:05/M