2013 - Wiseman 5K 5K


2013 - Wiseman 5K

Age Group Results

January 05, 2014


Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sam Costa 1256 16 1 16:51.6 5:26/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Partee-Manders Winder GA 1470 30 11 22:16.2 7:11/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Costa Buford GA 1255 45 6 21:25.9 6:55/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Black Clarkesville GA 902 48 33 25:10.0 8:07/M
Top

Male GrandMasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blair Weaver Athens GA 1488 55 10 22:12.9 7:10/M
Top

Female GrandMasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Vail Lawrenceville GA 1436 68 34 25:11.5 8:07/M
Top

Male Senior GrandMaster Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Randy Ballew Watkinsville GA 1211 60 12 22:37.0 7:18/M
Top

Female Senior GrandMaster Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Shanks Flowery Branch GA 1406 61 111 32:36.3 10:31/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jackson Krueger Dacula GA 950 8 22 24:16.6 7:50/M
2 Braeden Smith Statham GA 1483 9 69 28:57.6 9:20/M
3 Zander Wilson Winder GA 1490 8 70 28:57.8 9:20/M
4 Case Wages Bethlehem GA 1464 10 99 31:13.4 10:04/M
5 J D Brannon Winder GA 1481 7 128 34:05.7 11:00/M
6 Chase Enfinger Monroe GA 910 10 163 41:19.7 13:20/M
7 Austin Enfinger Monroe GA 909 8 166 41:44.6 13:28/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Addison Neel 1359 10 85 30:00.1 9:41/M
2 Gracie Tingelhoff Hoschton GA 1427 9 121 33:31.5 10:49/M
3 Harlan Ashley Winder GA 1205 8 162 40:57.5 13:13/M
4 Lanier Ashley Winder GA 1206 8 164 41:36.1 13:25/M
5 Emily Jones Newborn GA 1322 1 180 44:57.1 14:30/M
6 Jordan Kennedy Winder GA 1327 8 197 47:59.8 15:29/M
7 Madelyn Ladd-Thomas Grayson GA 1334 10 213 56:04.0 18:05/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dalton Shaw Rutledge GA 1479 14 3 19:20.4 6:14/M
2 Gray Warner Lilburn GA 1444 13 9 22:05.9 7:07/M
3 Thomas Costa 1257 14 26 24:47.1 8:00/M
4 Jack Johnston Mansfield GA 1321 14 36 25:43.7 8:18/M
5 Seth Craig Winder GA 1259 13 45 26:40.0 8:36/M
6 Gage Webb Auburn GA 1448 12 61 28:00.6 9:02/M
7 Caleb Harris Winder GA 1290 11 77 29:32.2 9:32/M
8 Jared Nelson Buford GA 1366 14 89 30:26.2 9:49/M
9 Austin Hurst 1310 11 125 33:53.0 10:56/M
10 Alex Neel 1360 12 149 38:46.7 12:30/M
11 Keirnan Corbett Buford GA 908 12 178 44:48.1 14:27/M
12 D J Ladd-Thomas Grayson GA 1332 14 193 47:46.3 15:25/M
13 Joseph Costa 1254 13 203 49:32.0 15:59/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Holly Janco Auburn GA 1313 14 41 26:25.1 8:31/M
2 Kelsie Ballew Watkinsville GA 1210 12 105 32:02.4 10:20/M
3 Emma Keisler 1324 13 174 42:28.8 13:42/M
4 Sophia Nelms 1365 11 176 42:57.1 13:51/M
5 Emma Ladd-Thomas Grayson GA 1333 11 192 47:46.0 15:25/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sam Costa 1256 16 1 16:51.6 5:26/M
2 Ryan Janco Auburn GA 1315 17 19 24:03.3 7:45/M
3 Jack Wilson Winder GA 1492 15 30 25:07.4 8:06/M
4 Ethan Robinson Bethlehem GA 947 15 31 25:07.6 8:06/M
5 Matthew Vickery Waco GA 1438 15 57 27:33.8 8:53/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Annalee Bradach Auburn GA 1230 15 24 24:32.9 7:55/M
2 Kimberly Zahm 1459 17 27 24:55.2 8:02/M
3 Madilyn Patterson 1379 15 32 25:07.8 8:06/M
4 Maria Kriesel Watkinsville GA 955 18 35 25:41.0 8:17/M
5 Paige Howard Winder GA 1305 16 43 26:37.8 8:35/M
6 Maryclare Patterson 1380 17 46 26:41.3 8:36/M
7 Elizabeth Burnside Bethlehem GA 1239 15 130 34:12.5 11:02/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jody Glidewell Jackson GA 1287 21 2 17:48.5 5:45/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Meg Sosnowski Atlanta GA 1482 22 20 24:05.2 7:46/M
2 Briana Ferrow Alpharetta GA 1288 23 39 26:12.4 8:27/M
3 Kayla Ballew Watkinsville GA 1209 22 154 39:37.3 12:47/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Casey Mull Athens GA 1493 29 8 21:59.5 7:05/M
2 Eli Hill Athens GA 1296 28 58 27:40.0 8:55/M
3 Mike Logrono Winder GA 951 25 64 28:12.2 9:06/M
4 Jeremy Johnson Valdosta GA 1318 27 153 39:29.7 12:44/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Hill 1297 25 114 32:55.6 10:37/M
2 Stacey Parker Monroe GA 1373 29 135 35:20.1 11:24/M
3 Erica Shepley Winder GA 1375 28 137 35:37.6 11:29/M
4 Christina Booker Woodstock GA 1228 28 200 48:25.4 15:37/M
5 Ashley Craft Bethlehem GA 1258 28 210 53:44.1 17:20/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Philip Schulte Snellville GA 1401 31 4 20:13.1 6:31/M
2 Lauren Freeman Cleveland GA 912 32 5 20:26.5 6:35/M
3 Javier Barbosa Lawrenceville GA 1213 30 37 25:47.0 8:19/M
4 Matthew Potts Winder GA 1387 32 52 26:58.3 8:42/M
5 Chad Mahan Ellijay GA 1342 31 100 31:15.2 10:05/M
6 Stuart Holder Winder GA 1302 34 109 32:27.7 10:28/M
7 Josh Kemerling Bethlehem GA 1477 34 116 32:59.4 10:38/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Partee-Manders Winder GA 1470 30 11 22:16.2 7:11/M
2 Brandy Brown 1234 33 73 29:05.9 9:23/M
3 Jocelyn Davis Athens GA 1263 34 74 29:14.2 9:26/M
4 Rachel Wilbur-Carlyle Suwanee GA 1453 32 78 29:34.6 9:32/M
5 Valencia Stonewall Rome GA 1416 31 80 29:46.9 9:36/M
6 Amber Reeves Covington GA 1461 33 94 30:55.2 9:58/M
7 Polly Mangerson Winder GA 1489 30 108 32:22.4 10:26/M
8 Beth Woods Athens GA 1457 32 144 37:09.8 11:59/M
9 Syntha Johnson Bethlehem GA 1319 32 152 39:28.3 12:44/M
10 Amy Kistler Bethlehem GA 1328 34 158 40:04.6 12:55/M
11 Kathyrn Horner 1304 32 183 45:16.5 14:36/M
12 Jessica Kemerling Bethlehem GA 1476 30 194 47:56.1 15:28/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Krueger Dacula GA 952 36 23 24:17.2 7:50/M
2 Ronnie Roberts Bethlehem GA 1463 35 28 25:01.4 8:04/M
3 Tony Webb Winder GA 1471 35 55 27:17.1 8:48/M
4 Peter Seigle Monroe GA 1403 38 84 29:58.4 9:40/M
5 Chris Foy Winder GA 1277 37 90 30:43.5 9:55/M
6 Richard Feggeler Bethlehem GA 906 37 159 40:07.2 12:56/M
7 David Walton 1442 37 185 45:46.3 14:46/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blake Messer Canton NC 1349 36 16 23:33.2 7:36/M
2 Deborah Ragland Bethlehem GA 1397 36 42 26:28.7 8:32/M
3 Christine Harris Winder GA 1291 39 76 29:31.5 9:31/M
4 Sherry Edrington 1272 38 92 30:46.3 9:55/M
5 Gina Schultz Winder GA 1398 39 102 31:21.7 10:07/M
6 Rachael Holder Auburn GA 1301 35 112 32:52.2 10:36/M
7 Nina Holder Winder GA 1300 36 119 33:07.7 10:41/M
8 Amanda Brannon Winder GA 1231 35 129 34:07.1 11:00/M
9 Susan Parker Loganville GA 1374 38 136 35:25.9 11:25/M
10 Adrienne Wages Bethlehem GA 1466 37 169 42:00.0 13:33/M
11 Ashley Puckett 1394 37 184 45:23.1 14:38/M
12 Kierstin Walton 1443 38 188 45:53.8 14:48/M
13 Brooke Lewis-Slamkova Martinsville VA 1339 35 198 48:00.1 15:29/M
14 Shana Feggeler Bethlehem GA 1487 36 206 50:55.8 16:25/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Doug Harris Winder GA 1292 40 21 24:12.9 7:48/M
2 Carl Fuller Winder GA 941 44 25 24:42.6 7:58/M
3 Jeremy Webb Auburn GA 1449 42 40 26:19.5 8:29/M
4 Troy Garland Milledgeville GA 943 42 53 27:08.2 8:45/M
5 Steve Smith Winder GA 1486 41 68 28:55.6 9:20/M
6 Mark Thompson Winder GA 1425 43 71 29:01.1 9:22/M
7 Steven Neel 1364 43 104 31:32.9 10:10/M
8 John Mincemoyer Winterville GA 1357 43 107 32:09.0 10:22/M
9 Alan Ashley Winder GA 1203 42 165 41:36.3 13:25/M
10 Tim Burnside Bethlehem GA 1241 44 168 41:53.8 13:31/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Holliday Winder GA 1303 42 50 26:46.8 8:38/M
2 Amy Peavy-Smith Bogart GA 1381 40 72 29:02.5 9:22/M
3 Carol Thompson Winder GA 1424 43 75 29:27.2 9:30/M
4 Denise Brown Watkinsville GA 1235 42 98 31:11.2 10:04/M
5 Kathy Neel 1363 43 101 31:16.3 10:05/M
6 Kelli Smith Watkinsville GA 1411 40 103 31:28.9 10:09/M
7 Marsha Baggett Flowery Branch GA 1207 40 118 33:07.5 10:41/M
8 Heidi Tingelhoff Hoschton GA 1428 41 122 33:33.7 10:49/M
9 Stephanie Foy Winder GA 1278 42 143 37:07.8 11:58/M
10 Katie Wilson Winder GA 1491 41 148 38:37.6 12:27/M
11 Heather Sloan Winterville GA 1407 43 151 39:21.2 12:42/M
12 Angel Meeler Monroe GA 1348 41 156 39:44.3 12:49/M
13 Susan Enfinger Monroe GA 911 41 171 42:04.8 13:34/M
14 Sabrina Keisler 1325 42 175 42:39.2 13:45/M
15 Andrea Tyler Bethlehem GA 1435 42 177 43:00.7 13:52/M
16 Tammy Miller Bowersville GA 1355 44 187 45:52.5 14:48/M
17 Cyndy Miller 1353 40 202 49:28.2 15:57/M
18 Deborah Wilkes Toccoa GA 1454 40 205 50:38.3 16:20/M
19 Karen Dudley Comer GA 901 42 215 1:04:52.2 20:55/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Costa Buford GA 1255 45 6 21:25.9 6:55/M
2 Jeff Olvin Canton GA 1484 48 7 21:42.5 7:00/M
3 Greg Patterson Clermont GA 1377 46 15 23:29.6 7:35/M
4 David Eubanks Grayson GA 1273 46 51 26:48.5 8:39/M
5 Jimmy Miller Bowersville GA 1354 48 95 30:55.4 9:58/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Black Clarkesville GA 902 48 33 25:10.0 8:07/M
2 Rhonda Trainor Lawrenceville GA 1467 49 47 26:42.7 8:37/M
3 Maria Hybinette Suwanee GA 956 49 54 27:13.8 8:47/M
4 Nancy Turpin Winder GA 1433 49 60 27:53.6 9:00/M
5 Joy Maxey Statham GA 1343 47 65 28:14.4 9:06/M
6 Deidra Eubanks Grayson GA 1274 47 86 30:00.4 9:41/M
7 Heidi Janco Auburn GA 1312 48 87 30:03.6 9:42/M
8 Melissa Cummings Social Circle GA 1260 45 93 30:53.6 9:58/M
9 Sherri Price Athens GA 1390 47 96 30:56.3 9:59/M
10 Karen Warner Lilburn GA 1445 49 115 32:57.0 10:38/M
11 Alida Clay Jefferson GA 1247 45 126 33:55.8 10:56/M
12 Jennifer Butler Winder GA 1460 47 167 41:51.6 13:30/M
13 Patricia Gunderman 1289 48 172 42:08.3 13:35/M
14 Carmen Bennett Winder GA 1216 45 181 45:03.4 14:32/M
15 Beth Warren Winder GA 1446 47 182 45:15.9 14:36/M
16 Diana Costa Buford GA 1253 47 204 49:34.9 15:59/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donnie Chaffin Hampton GA 903 53 14 23:12.2 7:29/M
2 Eric Patrick Winder GA 1480 54 29 25:03.8 8:05/M
3 Mike Janco Auburn GA 1314 50 44 26:38.7 8:35/M
4 John Sosebee Winder GA 1414 52 62 28:02.5 9:03/M
5 Oz Hurst Bethlehem GA 1311 50 120 33:22.9 10:46/M
6 Wheels Johnson Winder GA 953 50 127 34:01.4 10:58/M
7 Rudy Tingelhoff Hoschton GA 1430 52 133 35:18.1 11:23/M
8 Alan Johnston Loganville GA 1320 51 134 35:19.2 11:24/M
9 Milt Kochenash Bethlehem GA 1329 53 146 37:59.1 12:15/M
10 Jeff Kennedy 1326 50 186 45:48.1 14:46/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Victoria Patrick Winder GA 1376 51 48 26:44.4 8:37/M
2 Sharon Williams Winder GA 1456 51 56 27:24.2 8:50/M
3 Meredith Cameron Winder GA 1243 54 66 28:47.7 9:17/M
4 Jamie Miles Madison GA 1351 50 81 29:53.1 9:38/M
5 E R Propes Atlanta GA 1391 51 83 29:56.7 9:39/M
6 Susan McGarity Dahlonega GA 1468 51 110 32:28.6 10:28/M
7 Janie Savage Bogart GA 1399 53 140 35:53.3 11:35/M
8 Sheila Kriesel Watkinsville GA 954 54 141 36:28.5 11:46/M
9 Christina Peay Buford GA 1382 51 150 39:14.6 12:39/M
10 Sherri Ballew Watkinsville GA 1212 50 157 39:52.7 12:52/M
11 Lisa Burnside Bethlehem GA 1240 51 179 44:55.9 14:29/M
12 Kathryn Triplett Colbert GA 1432 54 216 1:04:52.7 20:55/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blair Weaver Athens GA 1488 55 10 22:12.9 7:10/M
2 Rick Hayes Dahlonega GA 942 55 13 23:09.3 7:28/M
3 Bo Ryles Bogart GA 944 57 18 23:46.4 7:40/M
4 Terry Potts Winder GA 1388 59 63 28:08.5 9:05/M
5 Randall Martin Monroe GA 1478 55 79 29:37.0 9:33/M
6 Gary Glenn Hoschton GA 1284 59 82 29:54.9 9:39/M
7 Avery Neel 1361 55 91 30:45.5 9:55/M
8 Jerry Cunningham Clarkesville GA 1261 57 106 32:07.9 10:22/M
9 David Triplett Colbert GA 1431 58 209 53:32.8 17:16/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Collins Gray GA 1249 56 138 35:38.4 11:30/M
2 Georgia Hill Athens GA 1298 57 145 37:48.1 12:12/M
3 Diane Glidewell Jackson GA 1286 59 147 38:32.7 12:26/M
4 Cheryl Tolbert Monroe GA 1485 57 155 39:40.2 12:48/M
5 Fran Blackburn Monroe GA 1224 55 161 40:41.1 13:07/M
6 Cathy Madden Buford GA 1341 59 189 46:51.2 15:07/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Randy Ballew Watkinsville GA 1211 60 12 22:37.0 7:18/M
2 Roger Keel Valley AL 1323 60 17 23:40.6 7:38/M
3 David Oblinger Alpharetta GA 1367 63 38 25:49.2 8:20/M
4 William Davis Athens GA 946 64 49 26:46.1 8:38/M
5 Eugene Schulte Snellville GA 1402 64 123 33:36.2 10:50/M
6 Bill Glidewell Jackson GA 1285 60 190 46:54.6 15:08/M
7 Bernie Webb Hoschton GA 1447 60 191 47:09.3 15:13/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Shanks Flowery Branch GA 1406 61 111 32:36.3 10:31/M
2 Anne Briggs Sugar Hill GA 1232 60 113 32:53.3 10:36/M
3 Barbara Taylor Athens GA 1469 60 117 33:03.8 10:40/M
4 Becky Adcock Monroe GA 1202 60 201 48:27.0 15:38/M
5 Carol Benson 1217 61 207 52:22.2 16:54/M
6 Laura Vosburgh Monroe GA 1439 63 208 52:22.5 16:54/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 George Southgate Calhoun GA 1415 67 59 27:51.9 8:59/M
2 William Tweedell Hull GA 1434 69 88 30:23.4 9:48/M
3 Ron Landen Columbus GA 945 69 139 35:49.8 11:33/M
4 Ernest Smallman Atlanta GA 1408 69 142 36:59.0 11:56/M
5 Mel Hill Athens GA 1299 66 160 40:32.8 13:05/M
6 Chris Scammon Rex GA 1400 67 173 42:24.4 13:41/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Vail Lawrenceville GA 1436 68 34 25:11.5 8:07/M
2 Tara Hagelthorn Loganville GA 940 66 131 34:32.6 11:08/M
3 Kathy Givens Douglasville GA 1283 65 132 35:02.4 11:18/M
4 Grace Shanafelt Hoschton GA 1405 67 199 48:04.5 15:30/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gerry Fahey Monroe GA 1275 70 67 28:50.5 9:18/M
2 Jim Latimer Gainesville GA 1336 72 97 31:06.9 10:02/M
3 Wayne Vail Lawrenceville GA 1437 70 124 33:39.9 10:51/M
4 Wilson Page Athens GA 1372 71 170 42:04.2 13:34/M
5 Harold Koon Lawrenceville GA 1330 74 196 47:58.8 15:28/M
6 Buddy Neel Statham GA 1362 71 212 53:50.9 17:22/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Helen Koon Lawrenceville GA 1331 70 195 47:58.8 15:28/M
2 Janet Borman Bethlehem GA 1229 73 211 53:48.0 17:21/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Powell Lawrenceville GA 1389 80 214 56:09.7 18:07/M