2013 - Wiseman 5K 5K


2013 - Wiseman 5K

Overall Finish List

January 05, 2014


Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services

5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Sam Costa 1256 16 M 1 15-19 16:51.6 5:26/M
2 Jody Glidewell Jackson GA 1287 21 M 1 20-24 17:48.5 5:45/M
3 Dalton Shaw Rutledge GA 1479 14 M 1 11-14 19:20.4 6:14/M
4 Philip Schulte Snellville GA 1401 31 M 1 30-34 20:13.1 6:31/M
5 Lauren Freeman Cleveland GA 912 32 M 2 30-34 20:26.5 6:35/M
6 Michael Costa Buford GA 1255 45 M 1 45-49 21:25.9 6:55/M
7 Jeff Olvin Canton GA 1484 48 M 2 45-49 21:42.5 7:00/M
8 Casey Mull Athens GA 1493 29 M 1 25-29 21:59.5 7:05/M
9 Gray Warner Lilburn GA 1444 13 M 2 11-14 22:05.9 7:07/M
10 Blair Weaver Athens GA 1488 55 M 1 55-59 22:12.9 7:10/M
11 Amanda Partee-Manders Winder GA 1470 30 F 1 30-34 22:16.2 7:11/M
12 Randy Ballew Watkinsville GA 1211 60 M 1 60-64 22:37.0 7:18/M
13 Rick Hayes Dahlonega GA 942 55 M 2 55-59 23:09.3 7:28/M
14 Donnie Chaffin Hampton GA 903 53 M 1 50-54 23:12.2 7:29/M
15 Greg Patterson Clermont GA 1377 46 M 3 45-49 23:29.6 7:35/M
16 Blake Messer Canton NC 1349 36 F 1 35-39 23:33.2 7:36/M
17 Roger Keel Valley AL 1323 60 M 2 60-64 23:40.6 7:38/M
18 Bo Ryles Bogart GA 944 57 M 3 55-59 23:46.4 7:40/M
19 Ryan Janco Auburn GA 1315 17 M 2 15-19 24:03.3 7:45/M
20 Meg Sosnowski Atlanta GA 1482 22 F 1 20-24 24:05.2 7:46/M
21 Doug Harris Winder GA 1292 40 M 1 40-44 24:12.9 7:48/M
22 Jackson Krueger Dacula GA 950 8 M 1 0-10 24:16.6 7:50/M
23 Justin Krueger Dacula GA 952 36 M 1 35-39 24:17.2 7:50/M
24 Annalee Bradach Auburn GA 1230 15 F 1 15-19 24:32.9 7:55/M
25 Carl Fuller Winder GA 941 44 M 2 40-44 24:42.6 7:58/M
26 Thomas Costa 1257 14 M 3 11-14 24:47.1 8:00/M
27 Kimberly Zahm 1459 17 F 2 15-19 24:55.2 8:02/M
28 Ronnie Roberts Bethlehem GA 1463 35 M 2 35-39 25:01.4 8:04/M
29 Eric Patrick Winder GA 1480 54 M 2 50-54 25:03.8 8:05/M
30 Jack Wilson Winder GA 1492 15 M 3 15-19 25:07.4 8:06/M
31 Ethan Robinson Bethlehem GA 947 15 M 4 15-19 25:07.6 8:06/M
32 Madilyn Patterson 1379 15 F 3 15-19 25:07.8 8:06/M
33 Melinda Black Clarkesville GA 902 48 F 1 45-49 25:10.0 8:07/M
34 Cheryl Vail Lawrenceville GA 1436 68 F 1 65-69 25:11.5 8:07/M
35 Maria Kriesel Watkinsville GA 955 18 F 4 15-19 25:41.0 8:17/M
36 Jack Johnston Mansfield GA 1321 14 M 4 11-14 25:43.7 8:18/M
37 Javier Barbosa Lawrenceville GA 1213 30 M 3 30-34 25:47.0 8:19/M
38 David Oblinger Alpharetta GA 1367 63 M 3 60-64 25:49.2 8:20/M
39 Briana Ferrow Alpharetta GA 1288 23 F 2 20-24 26:12.4 8:27/M
40 Jeremy Webb Auburn GA 1449 42 M 3 40-44 26:19.5 8:29/M
41 Holly Janco Auburn GA 1313 14 F 1 11-14 26:25.1 8:31/M
42 Deborah Ragland Bethlehem GA 1397 36 F 2 35-39 26:28.7 8:32/M
43 Paige Howard Winder GA 1305 16 F 5 15-19 26:37.8 8:35/M
44 Mike Janco Auburn GA 1314 50 M 3 50-54 26:38.7 8:35/M
45 Seth Craig Winder GA 1259 13 M 5 11-14 26:40.0 8:36/M
46 Maryclare Patterson 1380 17 F 6 15-19 26:41.3 8:36/M
47 Rhonda Trainor Lawrenceville GA 1467 49 F 2 45-49 26:42.7 8:37/M
48 Victoria Patrick Winder GA 1376 51 F 1 50-54 26:44.4 8:37/M
49 William Davis Athens GA 946 64 M 4 60-64 26:46.1 8:38/M
50 Kelly Holliday Winder GA 1303 42 F 1 40-44 26:46.8 8:38/M
51 David Eubanks Grayson GA 1273 46 M 4 45-49 26:48.5 8:39/M
52 Matthew Potts Winder GA 1387 32 M 4 30-34 26:58.3 8:42/M
53 Troy Garland Milledgeville GA 943 42 M 4 40-44 27:08.2 8:45/M
54 Maria Hybinette Suwanee GA 956 49 F 3 45-49 27:13.8 8:47/M
55 Tony Webb Winder GA 1471 35 M 3 35-39 27:17.1 8:48/M
56 Sharon Williams Winder GA 1456 51 F 2 50-54 27:24.2 8:50/M
57 Matthew Vickery Waco GA 1438 15 M 5 15-19 27:33.8 8:53/M
58 Eli Hill Athens GA 1296 28 M 2 25-29 27:40.0 8:55/M
59 George Southgate Calhoun GA 1415 67 M 1 65-69 27:51.9 8:59/M
60 Nancy Turpin Winder GA 1433 49 F 4 45-49 27:53.6 9:00/M
61 Gage Webb Auburn GA 1448 12 M 6 11-14 28:00.6 9:02/M
62 John Sosebee Winder GA 1414 52 M 4 50-54 28:02.5 9:03/M
63 Terry Potts Winder GA 1388 59 M 4 55-59 28:08.5 9:05/M
64 Mike Logrono Winder GA 951 25 M 3 25-29 28:12.2 9:06/M
65 Joy Maxey Statham GA 1343 47 F 5 45-49 28:14.4 9:06/M
66 Meredith Cameron Winder GA 1243 54 F 3 50-54 28:47.7 9:17/M
67 Gerry Fahey Monroe GA 1275 70 M 1 70-74 28:50.5 9:18/M
68 Steve Smith Winder GA 1486 41 M 5 40-44 28:55.6 9:20/M
69 Braeden Smith Statham GA 1483 9 M 2 0-10 28:57.6 9:20/M
70 Zander Wilson Winder GA 1490 8 M 3 0-10 28:57.8 9:20/M
71 Mark Thompson Winder GA 1425 43 M 6 40-44 29:01.1 9:22/M
72 Amy Peavy-Smith Bogart GA 1381 40 F 2 40-44 29:02.5 9:22/M
73 Brandy Brown 1234 33 F 2 30-34 29:05.9 9:23/M
74 Jocelyn Davis Athens GA 1263 34 F 3 30-34 29:14.2 9:26/M
75 Carol Thompson Winder GA 1424 43 F 3 40-44 29:27.2 9:30/M
76 Christine Harris Winder GA 1291 39 F 3 35-39 29:31.5 9:31/M
77 Caleb Harris Winder GA 1290 11 M 7 11-14 29:32.2 9:32/M
78 Rachel Wilbur-Carlyle Suwanee GA 1453 32 F 4 30-34 29:34.6 9:32/M
79 Randall Martin Monroe GA 1478 55 M 5 55-59 29:37.0 9:33/M
80 Valencia Stonewall Rome GA 1416 31 F 5 30-34 29:46.9 9:36/M
81 Jamie Miles Madison GA 1351 50 F 4 50-54 29:53.1 9:38/M
82 Gary Glenn Hoschton GA 1284 59 M 6 55-59 29:54.9 9:39/M
83 E R Propes Atlanta GA 1391 51 F 5 50-54 29:56.7 9:39/M
84 Peter Seigle Monroe GA 1403 38 M 4 35-39 29:58.4 9:40/M
85 Addison Neel 1359 10 F 1 0-10 30:00.1 9:41/M
86 Deidra Eubanks Grayson GA 1274 47 F 6 45-49 30:00.4 9:41/M
87 Heidi Janco Auburn GA 1312 48 F 7 45-49 30:03.6 9:42/M
88 William Tweedell Hull GA 1434 69 M 2 65-69 30:23.4 9:48/M
89 Jared Nelson Buford GA 1366 14 M 8 11-14 30:26.2 9:49/M
90 Chris Foy Winder GA 1277 37 M 5 35-39 30:43.5 9:55/M
91 Avery Neel 1361 55 M 7 55-59 30:45.5 9:55/M
92 Sherry Edrington 1272 38 F 4 35-39 30:46.3 9:55/M
93 Melissa Cummings Social Circle GA 1260 45 F 8 45-49 30:53.6 9:58/M
94 Amber Reeves Covington GA 1461 33 F 6 30-34 30:55.2 9:58/M
95 Jimmy Miller Bowersville GA 1354 48 M 5 45-49 30:55.4 9:58/M
96 Sherri Price Athens GA 1390 47 F 9 45-49 30:56.3 9:59/M
97 Jim Latimer Gainesville GA 1336 72 M 2 70-74 31:06.9 10:02/M
98 Denise Brown Watkinsville GA 1235 42 F 4 40-44 31:11.2 10:04/M
99 Case Wages Bethlehem GA 1464 10 M 4 0-10 31:13.4 10:04/M
100 Chad Mahan Ellijay GA 1342 31 M 5 30-34 31:15.2 10:05/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Kathy Neel 1363 43 F 5 40-44 31:16.3 10:05/M
102 Gina Schultz Winder GA 1398 39 F 5 35-39 31:21.7 10:07/M
103 Kelli Smith Watkinsville GA 1411 40 F 6 40-44 31:28.9 10:09/M
104 Steven Neel 1364 43 M 7 40-44 31:32.9 10:10/M
105 Kelsie Ballew Watkinsville GA 1210 12 F 2 11-14 32:02.4 10:20/M
106 Jerry Cunningham Clarkesville GA 1261 57 M 8 55-59 32:07.9 10:22/M
107 John Mincemoyer Winterville GA 1357 43 M 8 40-44 32:09.0 10:22/M
108 Polly Mangerson Winder GA 1489 30 F 7 30-34 32:22.4 10:26/M
109 Stuart Holder Winder GA 1302 34 M 6 30-34 32:27.7 10:28/M
110 Susan McGarity Dahlonega GA 1468 51 F 6 50-54 32:28.6 10:28/M
111 Carol Shanks Flowery Branch GA 1406 61 F 1 60-64 32:36.3 10:31/M
112 Rachael Holder Auburn GA 1301 35 F 6 35-39 32:52.2 10:36/M
113 Anne Briggs Sugar Hill GA 1232 60 F 2 60-64 32:53.3 10:36/M
114 Erin Hill 1297 25 F 1 25-29 32:55.6 10:37/M
115 Karen Warner Lilburn GA 1445 49 F 10 45-49 32:57.0 10:38/M
116 Josh Kemerling Bethlehem GA 1477 34 M 7 30-34 32:59.4 10:38/M
117 Barbara Taylor Athens GA 1469 60 F 3 60-64 33:03.8 10:40/M
118 Marsha Baggett Flowery Branch GA 1207 40 F 7 40-44 33:07.5 10:41/M
119 Nina Holder Winder GA 1300 36 F 7 35-39 33:07.7 10:41/M
120 Oz Hurst Bethlehem GA 1311 50 M 5 50-54 33:22.9 10:46/M
121 Gracie Tingelhoff Hoschton GA 1427 9 F 2 0-10 33:31.5 10:49/M
122 Heidi Tingelhoff Hoschton GA 1428 41 F 8 40-44 33:33.7 10:49/M
123 Eugene Schulte Snellville GA 1402 64 M 5 60-64 33:36.2 10:50/M
124 Wayne Vail Lawrenceville GA 1437 70 M 3 70-74 33:39.9 10:51/M
125 Austin Hurst 1310 11 M 9 11-14 33:53.0 10:56/M
126 Alida Clay Jefferson GA 1247 45 F 11 45-49 33:55.8 10:56/M
127 Wheels Johnson Winder GA 953 50 M 6 50-54 34:01.4 10:58/M
128 J D Brannon Winder GA 1481 7 M 5 0-10 34:05.7 11:00/M
129 Amanda Brannon Winder GA 1231 35 F 8 35-39 34:07.1 11:00/M
130 Elizabeth Burnside Bethlehem GA 1239 15 F 7 15-19 34:12.5 11:02/M
131 Tara Hagelthorn Loganville GA 940 66 F 2 65-69 34:32.6 11:08/M
132 Kathy Givens Douglasville GA 1283 65 F 3 65-69 35:02.4 11:18/M
133 Rudy Tingelhoff Hoschton GA 1430 52 M 7 50-54 35:18.1 11:23/M
134 Alan Johnston Loganville GA 1320 51 M 8 50-54 35:19.2 11:24/M
135 Stacey Parker Monroe GA 1373 29 F 2 25-29 35:20.1 11:24/M
136 Susan Parker Loganville GA 1374 38 F 9 35-39 35:25.9 11:25/M
137 Erica Shepley Winder GA 1375 28 F 3 25-29 35:37.6 11:29/M
138 Susan Collins Gray GA 1249 56 F 1 55-59 35:38.4 11:30/M
139 Ron Landen Columbus GA 945 69 M 3 65-69 35:49.8 11:33/M
140 Janie Savage Bogart GA 1399 53 F 7 50-54 35:53.3 11:35/M
141 Sheila Kriesel Watkinsville GA 954 54 F 8 50-54 36:28.5 11:46/M
142 Ernest Smallman Atlanta GA 1408 69 M 4 65-69 36:59.0 11:56/M
143 Stephanie Foy Winder GA 1278 42 F 9 40-44 37:07.8 11:58/M
144 Beth Woods Athens GA 1457 32 F 8 30-34 37:09.8 11:59/M
145 Georgia Hill Athens GA 1298 57 F 2 55-59 37:48.1 12:12/M
146 Milt Kochenash Bethlehem GA 1329 53 M 9 50-54 37:59.1 12:15/M
147 Diane Glidewell Jackson GA 1286 59 F 3 55-59 38:32.7 12:26/M
148 Katie Wilson Winder GA 1491 41 F 10 40-44 38:37.6 12:27/M
149 Alex Neel 1360 12 M 10 11-14 38:46.7 12:30/M
150 Christina Peay Buford GA 1382 51 F 9 50-54 39:14.6 12:39/M
151 Heather Sloan Winterville GA 1407 43 F 11 40-44 39:21.2 12:42/M
152 Syntha Johnson Bethlehem GA 1319 32 F 9 30-34 39:28.3 12:44/M
153 Jeremy Johnson Valdosta GA 1318 27 M 4 25-29 39:29.7 12:44/M
154 Kayla Ballew Watkinsville GA 1209 22 F 3 20-24 39:37.3 12:47/M
155 Cheryl Tolbert Monroe GA 1485 57 F 4 55-59 39:40.2 12:48/M
156 Angel Meeler Monroe GA 1348 41 F 12 40-44 39:44.3 12:49/M
157 Sherri Ballew Watkinsville GA 1212 50 F 10 50-54 39:52.7 12:52/M
158 Amy Kistler Bethlehem GA 1328 34 F 10 30-34 40:04.6 12:55/M
159 Richard Feggeler Bethlehem GA 906 37 M 6 35-39 40:07.2 12:56/M
160 Mel Hill Athens GA 1299 66 M 5 65-69 40:32.8 13:05/M
161 Fran Blackburn Monroe GA 1224 55 F 5 55-59 40:41.1 13:07/M
162 Harlan Ashley Winder GA 1205 8 F 3 0-10 40:57.5 13:13/M
163 Chase Enfinger Monroe GA 910 10 M 6 0-10 41:19.7 13:20/M
164 Lanier Ashley Winder GA 1206 8 F 4 0-10 41:36.1 13:25/M
165 Alan Ashley Winder GA 1203 42 M 9 40-44 41:36.3 13:25/M
166 Austin Enfinger Monroe GA 909 8 M 7 0-10 41:44.6 13:28/M
167 Jennifer Butler Winder GA 1460 47 F 12 45-49 41:51.6 13:30/M
168 Tim Burnside Bethlehem GA 1241 44 M 10 40-44 41:53.8 13:31/M
169 Adrienne Wages Bethlehem GA 1466 37 F 10 35-39 42:00.0 13:33/M
170 Wilson Page Athens GA 1372 71 M 4 70-74 42:04.2 13:34/M
171 Susan Enfinger Monroe GA 911 41 F 13 40-44 42:04.8 13:34/M
172 Patricia Gunderman 1289 48 F 13 45-49 42:08.3 13:35/M
173 Chris Scammon Rex GA 1400 67 M 6 65-69 42:24.4 13:41/M
174 Emma Keisler 1324 13 F 3 11-14 42:28.8 13:42/M
175 Sabrina Keisler 1325 42 F 14 40-44 42:39.2 13:45/M
176 Sophia Nelms 1365 11 F 4 11-14 42:57.1 13:51/M
177 Andrea Tyler Bethlehem GA 1435 42 F 15 40-44 43:00.7 13:52/M
178 Keirnan Corbett Buford GA 908 12 M 11 11-14 44:48.1 14:27/M
179 Lisa Burnside Bethlehem GA 1240 51 F 11 50-54 44:55.9 14:29/M
180 Emily Jones Newborn GA 1322 1 F 5 0-10 44:57.1 14:30/M
181 Carmen Bennett Winder GA 1216 45 F 14 45-49 45:03.4 14:32/M
182 Beth Warren Winder GA 1446 47 F 15 45-49 45:15.9 14:36/M
183 Kathyrn Horner 1304 32 F 11 30-34 45:16.5 14:36/M
184 Ashley Puckett 1394 37 F 11 35-39 45:23.1 14:38/M
185 David Walton 1442 37 M 7 35-39 45:46.3 14:46/M
186 Jeff Kennedy 1326 50 M 10 50-54 45:48.1 14:46/M
187 Tammy Miller Bowersville GA 1355 44 F 16 40-44 45:52.5 14:48/M
188 Kierstin Walton 1443 38 F 12 35-39 45:53.8 14:48/M
189 Cathy Madden Buford GA 1341 59 F 6 55-59 46:51.2 15:07/M
190 Bill Glidewell Jackson GA 1285 60 M 6 60-64 46:54.6 15:08/M
191 Bernie Webb Hoschton GA 1447 60 M 7 60-64 47:09.3 15:13/M
192 Emma Ladd-Thomas Grayson GA 1333 11 F 5 11-14 47:46.0 15:25/M
193 D J Ladd-Thomas Grayson GA 1332 14 M 12 11-14 47:46.3 15:25/M
194 Jessica Kemerling Bethlehem GA 1476 30 F 12 30-34 47:56.1 15:28/M
195 Helen Koon Lawrenceville GA 1331 70 F 1 70-74 47:58.8 15:28/M
196 Harold Koon Lawrenceville GA 1330 74 M 5 70-74 47:58.8 15:28/M
197 Jordan Kennedy Winder GA 1327 8 F 6 0-10 47:59.8 15:29/M
198 Brooke Lewis-Slamkova Martinsville VA 1339 35 F 13 35-39 48:00.1 15:29/M
199 Grace Shanafelt Hoschton GA 1405 67 F 4 65-69 48:04.5 15:30/M
200 Christina Booker Woodstock GA 1228 28 F 4 25-29 48:25.4 15:37/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
201 Becky Adcock Monroe GA 1202 60 F 4 60-64 48:27.0 15:38/M
202 Cyndy Miller 1353 40 F 17 40-44 49:28.2 15:57/M
203 Joseph Costa 1254 13 M 13 11-14 49:32.0 15:59/M
204 Diana Costa Buford GA 1253 47 F 16 45-49 49:34.9 15:59/M
205 Deborah Wilkes Toccoa GA 1454 40 F 18 40-44 50:38.3 16:20/M
206 Shana Feggeler Bethlehem GA 1487 36 F 14 35-39 50:55.8 16:25/M
207 Carol Benson 1217 61 F 5 60-64 52:22.2 16:54/M
208 Laura Vosburgh Monroe GA 1439 63 F 6 60-64 52:22.5 16:54/M
209 David Triplett Colbert GA 1431 58 M 9 55-59 53:32.8 17:16/M
210 Ashley Craft Bethlehem GA 1258 28 F 5 25-29 53:44.1 17:20/M
211 Janet Borman Bethlehem GA 1229 73 F 2 70-74 53:48.0 17:21/M
212 Buddy Neel Statham GA 1362 71 M 6 70-74 53:50.9 17:22/M
213 Madelyn Ladd-Thomas Grayson GA 1334 10 F 7 0-10 56:04.0 18:05/M
214 James Powell Lawrenceville GA 1389 80 M 1 75-99 56:09.7 18:07/M
215 Karen Dudley Comer GA 901 42 F 19 40-44 1:04:52.2 20:55/M
216 Kathryn Triplett Colbert GA 1432 54 F 12 50-54 1:04:52.7 20:55/M