2015 - Yargo Elementary School 5K YES 5K


2015 - Yargo Elementary School 5K

Overall Finish List

February 28, 2015


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

YES 5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Clint Watkins Madison GA 968 46 M 1 45-49 20:29.7 6:36/M
2 Jason Schaffer Bethlehem GA 920 40 M 1 40-44 20:34.9 6:38/M
3 Lauren Freeman Cleveland GA 848 33 M 1 30-34 21:59.5 7:05/M
4 Rick Hayes Dahlonega GA 961 56 M 1 55-59 22:35.2 7:17/M
5 Eric Patrick Winder GA 964 56 M 2 55-59 23:37.1 7:37/M
6 Roger Keel Valley AL 869 61 M 1 60-64 24:01.2 7:45/M
7 Michelle Franklin Monroe GA 980 35 F 1 35-39 24:10.3 7:48/M
8 Stephen Johnson Winder GA 867 34 M 2 30-34 24:26.2 7:53/M
9 David Eckles Athens GA 962 39 M 1 35-39 24:38.7 7:57/M
10 Mac Gay Covington GA 969 66 M 1 65-69 24:56.5 8:03/M
11 Deborah Ragland Bethlehem GA 902 37 F 2 35-39 25:05.6 8:05/M
12 David Beeland Winder GA 812 46 M 2 45-49 25:11.5 8:07/M
13 Matthew Garrett Winder GA 977 21 M 1 20-24 25:29.2 8:13/M
14 Faye Black Athens GA 814 32 F 1 30-34 25:36.5 8:15/M
15 Trevor Nelson Auburn GA 894 14 M 1 11-14 26:03.5 8:24/M
16 Jacob Harrison Winder GA 951 8 M 1 0-10 26:23.9 8:31/M
17 Breckyn Moss Winder GA 950 13 M 2 11-14 26:28.0 8:32/M
18 Renee Adams Flowery Branch GA 970 40 F 1 40-44 26:30.1 8:33/M
19 David Watkins Tucker GA 941 69 M 2 65-69 26:33.4 8:34/M
20 Sean Gluth Auburn GA 851 43 M 2 40-44 26:49.9 8:39/M
21 Sharon Williams Winder GA 947 52 F 1 50-54 27:06.7 8:45/M
22 David Oblinger Alpharetta GA 955 64 M 2 60-64 27:43.2 8:56/M
23 Colson Nichols Bethlehem GA 896 11 M 3 11-14 27:52.1 8:59/M
24 Jason Morris Auburn GA 892 35 M 2 35-39 27:55.3 9:00/M
25 Kelly Holliday Winder GA 972 44 F 2 40-44 27:57.4 9:01/M
26 Victoria Patrick Winder GA 963 52 F 2 50-54 27:57.9 9:01/M
27 Paul Wafford Dacula GA 978 49 M 3 45-49 28:00.3 9:02/M
28 Jennifer Cyran Auburn GA 967 38 F 3 35-39 28:05.8 9:04/M
29 Rhonda Trainor Lawrenceville GA 979 50 F 3 50-54 28:11.4 9:05/M
30 Raeanne Watkins Tucker GA 942 61 F 1 60-64 28:52.8 9:19/M
31 Parker King Lawrenceville GA 874 14 M 4 11-14 29:05.5 9:23/M
32 Herman Sasser Marietta GA 974 70 M 1 70-74 29:24.0 9:29/M
33 Iza Bray Bethlehem GA 825 38 F 4 35-39 29:33.9 9:32/M
34 George Southgate Calhoun GA 929 68 M 3 65-69 29:37.4 9:33/M
35 Christina Bailey Loganville GA 975 44 F 3 40-44 29:41.5 9:35/M
36 Shawn Williams Bogart GA 948 43 F 4 40-44 30:16.6 9:46/M
37 Aimee Boykin Winder GA 815 33 F 2 30-34 30:32.0 9:51/M
38 Renae Nelson Auburn GA 893 40 F 5 40-44 30:34.8 9:52/M
39 Erica Shepley Winder GA 922 30 F 3 30-34 30:43.5 9:55/M
40 Anabelle Etterling Hoschton GA 959 11 F 1 11-14 30:48.2 9:56/M
41 Shelby Hodge Loganville GA 860 39 F 5 35-39 31:06.2 10:02/M
42 Michael Hodge Loganville GA 859 45 M 4 45-49 31:06.5 10:02/M
43 Amber Reeves Covington GA 906 34 F 4 30-34 31:13.7 10:04/M
44 David Lain Hertford NC 877 59 M 3 55-59 31:24.6 10:08/M
45 Sarah Barnette 45 14 F 2 11-14 31:25.0 10:08/M
46 Amanda Mitchell Jeffereson GA 891 35 F 6 35-39 31:38.5 10:12/M
47 Bill Chamblee Anderson SC 956 67 M 4 65-69 31:41.3 10:13/M
48 Wyatt Wardell Bethlehem GA 940 7 M 2 0-10 32:10.2 10:23/M
49 Brian Boykin Winder GA 817 34 M 3 30-34 32:14.6 10:24/M
50 Erin Richardson Snellville GA 909 30 F 5 30-34 32:20.6 10:26/M
51 Jim Latimer Gainesville GA 879 73 M 2 70-74 32:23.1 10:27/M
52 Mackenize Callahan Bethlehem GA 829 8 F 1 0-10 33:04.9 10:40/M
53 Scott Callahan Bethlehem GA 830 42 M 3 40-44 33:05.2 10:40/M
54 Scott Aldred Winder GA 973 46 M 5 45-49 33:19.9 10:45/M
55 Ariel Boykin Winder GA 816 9 F 2 0-10 33:26.2 10:47/M
56 Kim Reppert Monroe GA 907 38 F 7 35-39 33:53.9 10:56/M
57 Stephanie McClellan Monroe GA 885 38 F 8 35-39 33:58.7 10:57/M
58 Lindsey Bates Monroe GA 809 31 F 6 30-34 34:21.0 11:05/M
59 Scott Bates Monroe GA 810 38 M 3 35-39 34:21.3 11:05/M
60 Heather Desimpelaere Loganville GA 835 31 F 7 30-34 34:34.9 11:09/M
61 Angela King Lawrenceville GA 871 43 F 6 40-44 34:41.8 11:11/M
62 Monica Walker Monroe GA 936 47 F 1 45-49 35:45.4 11:32/M
63 Erin Adams Athens GA 802 31 F 8 30-34 36:25.7 11:45/M
64 Kim Higdem Dacula GA 858 33 F 9 30-34 36:35.6 11:48/M
65 Ian Bramlett Bethlehem GA 823 10 M 3 0-10 36:46.9 11:52/M
66 Marcia Craven Gillsville GA 834 46 F 2 45-49 37:16.3 12:01/M
67 Adrian Woodruff Madison GA 982 56 M 4 55-59 37:19.8 12:02/M
68 Cheyenne Wardell Bethlehem GA 937 9 F 3 0-10 37:32.0 12:06/M
69 Chad Courtney Winder GA 833 9 M 4 0-10 37:35.5 12:07/M
70 Tommy Gilstrap Mcdonough GA 981 58 M 5 55-59 37:52.0 12:13/M
71 Alicia Manis Auburn GA 884 27 F 1 25-29 37:54.5 12:14/M
72 Ronald Weaver Bethlehem GA 945 42 M 4 40-44 37:56.0 12:14/M
73 Lisa Niedling Winder GA 897 38 F 9 35-39 38:22.5 12:23/M
74 Daniel English Monticello GA 845 38 M 4 35-39 38:30.4 12:25/M
75 Mallory Weaver Bethlehem GA 943 12 F 3 11-14 38:43.0 12:29/M
76 Nolan McGauthiar Bethlehem GA 888 6 M 5 0-10 38:46.3 12:30/M
77 Tristin Vaughn Bethlehem GA 935 11 F 4 11-14 38:49.6 12:31/M
78 Jessica Knight Monroe GA 875 27 F 2 25-29 38:55.1 12:33/M
79 Elizabeth Sikes Watkinsville GA 924 30 F 10 30-34 39:01.3 12:35/M
80 Jennifer Hardin Winder GA 952 41 F 7 40-44 39:19.5 12:41/M
81 Julie Nemetz Bogart GA 895 52 F 4 50-54 39:21.5 12:42/M
82 Jamie Rollo Dacula GA 912 45 M 6 45-49 39:38.5 12:47/M
83 Chloe Etterling Hoschton GA 958 9 F 4 0-10 39:44.9 12:49/M
84 Jumara English Monticello GA 846 37 F 10 35-39 39:55.9 12:53/M
85 Melia Vaughn 85 9 F 5 0-10 40:08.6 12:57/M
86 Bryan Vaughn Snellvill GA 933 55 M 6 55-59 40:21.3 13:01/M
87 Ridley Weaver Bethlehem GA 944 8 M 6 0-10 40:29.9 13:04/M
88 Diane Kaftanciyan Statham GA 868 47 F 3 45-49 40:35.1 13:05/M
89 Shannon Robertson Loganville GA 910 31 F 11 30-34 40:36.2 13:06/M
90 Nicole Grisaffe Bethlehem GA 853 32 F 12 30-34 40:59.0 13:13/M
91 Diane Bresson Winder GA 827 50 F 5 50-54 41:09.1 13:16/M
92 Mandy George Winder GA 849 32 F 13 30-34 41:48.8 13:29/M
93 Kathy Givens Douglasville GA 850 66 F 1 65-69 42:49.4 13:49/M
94 Karys Johnson Winder GA 865 7 F 6 0-10 43:09.6 13:55/M
95 Jane Little Hartwell GA 880 58 F 1 55-59 43:31.1 14:02/M
96 Joseph Doolittle Winder GA 840 33 M 4 30-34 43:35.2 14:04/M
97 Caleb Doolittle Winder GA 839 5 M 7 0-10 43:39.2 14:05/M
98 Amanda Wade Auburn GA 965 35 F 11 35-39 43:39.4 14:05/M
99 Beth McMichael Hoschton GA 960 44 F 8 40-44 44:00.4 14:12/M
100 Robin Vaughn Snellville GA 934 53 F 6 50-54 44:18.3 14:17/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Teryn Rollo Dacula GA 914 12 M 5 11-14 44:54.7 14:29/M
102 Ethan McGauthiar Bethlehem GA 886 11 M 6 11-14 45:00.2 14:31/M
103 Chris Scammon Rex GA 919 68 M 5 65-69 45:31.6 14:41/M
104 Esther Calvert Monroe GA 831 38 F 12 35-39 45:52.7 14:48/M
105 Heather Bramlett Bethlehem GA 822 35 F 13 35-39 46:03.5 14:51/M
106 Daniel Allen Bethlehem GA 803 14 M 7 11-14 47:10.3 15:13/M
107 Trinity Doolittle Winder GA 841 10 F 7 0-10 49:30.6 15:58/M
108 Amanda Doolittle Winder GA 838 32 F 14 30-34 49:32.8 15:59/M
109 Zachary Bailey Loganville GA 807 41 M 5 40-44 50:18.1 16:14/M
110 Sofya Johnson Winder GA 866 8 F 8 0-10 50:34.1 16:19/M
111 Brandy Lee Johnson Winder GA 864 28 F 3 25-29 50:34.3 16:19/M
112 Madison Wilkins Auburn GA 946 11 F 5 11-14 51:06.7 16:29/M
113 Julia Hodges Winder GA 861 45 F 4 45-49 51:25.3 16:35/M
114 Kim Easterling Winder GA 843 58 F 2 55-59 51:33.2 16:38/M
115 Carolyn Hollowell Dacula GA 862 63 F 2 60-64 51:33.5 16:38/M
116 Jeff Hollowell Dacula GA 863 61 M 3 60-64 51:33.8 16:38/M
117 April Beeland Winder GA 811 41 F 9 40-44 51:38.5 16:39/M
118 Ashley Bartlett Loganville GA 808 28 F 4 25-29 51:56.7 16:45/M
119 Jeannine Kent Winder GA 870 50 F 7 50-54 52:07.1 16:49/M
120 Chris Adams Athens GA 801 34 M 5 30-34 52:07.4 16:49/M
121 Lauren Parker Auburn GA 899 23 F 1 20-24 52:10.4 16:50/M
122 Bucky Woods Clarkesville GA 949 60 M 4 60-64 52:42.2 17:00/M
123 Karina Soto Bethlehem GA 927 8 F 9 0-10 53:11.9 17:09/M
124 Ellen Chandler Monroe GA 832 57 F 3 55-59 53:57.1 17:24/M
125 Kayla Kobos Monroe GA 876 26 F 5 25-29 53:57.4 17:24/M
126 Tammy McGauthiar Bethlehem GA 889 42 F 10 40-44 54:44.0 17:39/M
127 Gina Wardell Bethlehem GA 938 45 F 5 45-49 54:55.6 17:43/M
128 Ben Bramlett Bethlehem GA 820 35 M 5 35-39 55:48.3 18:00/M
129 Ella Bramlett Bethlehem GA 821 7 F 10 0-10 55:50.6 18:01/M
130 Stacy Luna Auburn GA 883 32 F 15 30-34 56:21.4 18:11/M
131 Mya Soto Bethlehem GA 928 6 F 11 0-10 56:54.0 18:21/M
132 David Soto Bethlehem GA 925 48 M 7 45-49 56:54.3 18:21/M
133 Jesse Bernal Winder GA 813 60 M 5 60-64 59:18.9 19:08/M
134 Chanda Nix Bethlehem GA 898 43 F 11 40-44 59:21.4 19:09/M
135 Courtney Nix Bethlehem GA 976 20 F 2 20-24 59:21.9 19:09/M
136 Connie Pearce Winder GA 900 52 F 8 50-54 59:23.7 19:09/M
137 Teresa Allen Bethlehem GA 806 55 F 4 55-59 59:26.3 19:10/M
138 Mike Wardell Bethlehem GA 939 51 M 1 50-54 1:01:47.9 19:56/M
139 Ann Marie Miller Bethlehem GA 890 39 F 14 35-39 1:02:38.0 20:12/M
140 Mark Millen Bethlehem GA 971 40 M 6 40-44 1:02:38.2 20:12/M
141 Lori Poe Auburn GA 901 40 F 12 40-44 1:02:59.5 20:19/M
142 Michelle Fowler Winder GA 847 45 F 6 45-49 1:03:09.7 20:22/M
143 Mike Bramlett Lawrenceville GA 957 61 M 6 60-64 1:03:35.1 20:31/M